Cukrzyca a problem nadmiernej potliwości

Cukrzyca a problem nadmiernej potliwości

Nagle pojawiające się poty, w szczególności na plecach, to jeden z typowych objawów pojawienia się hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.  Objaw nadmiernej potliwości, która występuje w trakcie spożywania posiłków również może mieć związek z cukrzycą oraz świadczyć o rozwoju neuropatii nerwów obwodowych. Jaki jeszcze ma związek nadmierna potliwość z chorobą jaką jest cukrzyca?

Cukrzyca a nadmierna potliwość

Wydzielanie potu jest sposobem organizmu na regulowanie temperatury ciała. Jest to przyczyną zwiększonej intensywności tego zjawiska w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej oraz upalnych dni. Nadmierna potliwość pojawia się również jako odpowiedź na stres emocjonalny i jest ona powiązana z działaniem hormonów, takich jak kortyzol czy adrenalina.

Cukrzyca natomiast może przyczynić się do pocenia się w niecodziennych sytuacjach, jak i w „dziwnych” partiach ciała. Do najczęstszych przyczyn niezwykłego pocenia się u osób cierpiących na cukrzyce są:

  • uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, zwane neuropatią cukrzycową,
  • spadek cukru we krwi.

Związek hipoglikemii z nadmierną potliwością

Hipoglikemia określana jest jako zbyt niski poziom cukru we krwi (sięgający poniżej 70 md/dl). Dla organizmu taki stan oznacza pojawienie się zagrożenia, ponieważ w skutek braku ciągłego dopływu glukozy nie jest możliwe dalsze prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Tak więc, w wyniku spadku cukru, organizm podejmuje wszelkie działania, aby zmobilizować do działania – wysyła najróżniejsze sygnały, aby został dostarczony cukier wraz z pożywieniem. Jednym z takich sygnałów jest nadmierne pocenie się, zwłaszcza w górnych partiach tułowia. Oparty jest on o zależność, iż niskie stężenie cukru we krwi oddziałuje na aktywność autonomicznego układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za reakcje odbywające się niezależnie od naszej woli. Aktywacja tego systemu może przyczyniać się do wystąpienia wzmożonej potliwości. Drugim czynnikiem wywołującym nadmierne pocenie się w sytuacji niedocukrzenia są hormony, gdzie głównym winowajcą jest adrenalina.

Warto wiedzieć, iż w trakcie niedocukrzenia zachowanie organizmu można przyrównać do zachowania podczas dużego stresu. Uwalniane są hormony, których zadaniem jest pomoc w poradzeniu sobie z tym problemem, a ich skutkiem ubocznym ich zwiększonego stężenia jest nadmierna potliwość.

Osoby u których występuje nadpotliwość wskutek cukrzycy mogą pocić się bardziej w następujących okolicznościach:

  • gdy jest chłodno,
  • w czasie snu,
  • podczas nieintensywnej aktywności fizycznej,
  • przy niewielkim stresie,
  • gdy jest im zimno i potrzebują się ogrzać.

Inne z tej kategorii: