Czy syropy na kaszel działają?

Czy syropy na kaszel działają?

Syrop na kaszel przynosi ulgę, gdy w gardle zalega śluz lub gdy występuje uczucie drapania w nim. Kaszel to naturalna reakcja organizmu, która oczyszcza gardło. Jednak w przypadku gdy utrzymuje się dłuższy czas, świadczy o chorobie. W aptekach dostępne są najróżniejsze preparandy przeznaczone do walki z tą dolegliwości, takie jak syrop na kaszel mokry, czy suchy. Czy są one skuteczne? Na jakiej zasadzie działają?

Syrop na kaszel mokry i suchy – ogólna charakterystyka

Działanie syropu na kaszel jest zależne od rodzaju zaistniałego kaszlu. Przed wybraniem syropu przeciwkaszlowego, warto zwrócić uwagę, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia:

  • Kaszel suchy – bez wykrztuszania, nieproduktywny – warto wybrać syrop na kaszel, który rozrzedzi śluzową wydzielinę;
  • Kaszel mokry – produktywny, z wykrztuszaniem śluzu – warto wybrać syrop na kaszel mokry, który pomoże wykrztusić zalegającą flegmę.

Czy syrop na kaszel działa? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Syropy na kaszel cechują się zawartością substancji (roślinnych lub chemicznych), które hamują rozwój bakterii oraz działają przeciwzapalnie. Syrop na kaszel bez recepty bądź na receptę ma funkcję wykrztuśną lub tłumiącą. Syropy, które tłumią kaszel, mają za zadanie wysuszenie błony śluzowej. Zawartymi w nich substancjami o takim działaniu są:

  • Folkodyna;
  • Kodeina;
  • Acetylmorfon;
  • Hydrokodon;

Syrop na kaszel mokry, a więc o przeznaczeniu wykrztuśnym, działa wręcz odwrotnie – ma działanie rozpuszczające. Gdy pacjent ma zagęszczony śluz w gardle, można mu podać środek wykrztuśny, który skutecznie rozpuści flegmę, aby mogła ona zostać usunięta z gardła. Kodeina to najczęściej stosowana substancja przeciwkaszlowa i prawdopodobnie również najskuteczniejsza. Redukuje ona częstotliwość oddychania oraz wpływa na ośrodek mózgu odpowiedzialny a potrzebę odruchu kaszlu. Syropy na kaszel kupione bez recepty przeważnie osiadają się na powierzchni gardła, co prowadzi do złagodzenia kaszlu. Większość takich syropów zawiera substancję dekstrometorfan, która wykazuje działanie podobne do kodeiny.

Jak stosować syrop na kaszel?

Przed użyciem każdego syropu na kaszel, podobnie jak w przypadku każdego innego leku, najpierw należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i zwrócić uwagę na dawkowanie oraz okres, przez jaki syrop może być stosowany. Syrop na kaszel również może zostać przedawkowany. Mogą wtedy pojawić się problemy ze słuchem i wzrokiem, niskie tętno, zaburzenia motoryczne, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Wybór właściwego syropu na kaszel zależy także od rodzaju schorzenia, które jest jego przyczyną. W niektórych dolegliwościach syrop na kaszel może okazać się zbędny. Najczęstszymi przyczynami kaszlu są:

  • Alergia, astma;
  • Grypa, infekcje, przeziębienie;
  • Palenie czynne i bierne, schorzenia wywołane zanieczyszczonym powietrzem;
  • Choroby płuc (nowotwór, zapalenie płuc).

Inne z tej kategorii: