Jak postępować przy demencji starczej?

 Jak postępować przy demencji starczej?

Demencja starcza to schorzenie, które, jak sama jego nazwa wskazuje, dotyka osób w podeszłym wieku. Najczęściej jego objawy zaczynają pojawiać się po 60 roku życia, a z czasem stają się coraz bardziej dokuczliwe. Co zrobić, by opóźnić rozwój demencji starczej i poprawić jakość życia chorego?

Przyczyny i objawy demencji starczej

Demencja starcza jest procesem wywołanym przez zmiany, jakie zachodzą w mózgu seniora. Właściwie nie ma czynników, których występowanie jednoznacznie wskazywałoby na to, że demencja starcza wystąpi. Nigdy nie mamy takiej pewności. Niektóre jednak czynniki mogą nieco zwiększać ryzyko występowania demencji starczej. Często wskazuje się, że może mieć ona podłoże genetyczne. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia demencji wzrasta, jeśli starsza osoba cierpi na guza mózgu, alkoholizm, choroby tarczycy czy wątroby. Objawy demencji starczej mogą być bardziej lub mniej nasilone. Zazwyczaj na początku choroby symptomy są słabe, a z czasem stan chorego zwykle pogarsza się. Początkowo najczęściej pojawiają się delikatne problemy z pamięcią. Często senior je bagatelizuje, myśląc, że wynikają one z przemęczenia, niewyspania, czy zbyt dużej ilości obowiązków, jakie na nim ciążą. Niestety niejednokrotnie okazuje się, że jest to początek demencji. Z czasem objawy zaczynają się coraz bardziej nasilać – problemy z pamięcią są intensywniejsze, a do tego pojawiają się nowe, uciążliwe symptomy. Są to na przykład kłopoty z liczeniem, nauką, a nawet z mówieniem. Osoba cierpiąca na starczą demencję zaczyna mieć także problemy ze zorientowaniem się w czasie i przestrzeni. W kolejnym etapie schorzenia, na skutek wcześniejszych objawów, senior staje się apatyczny i drażliwy, a to zwykle ze względu na to, że zostaje w pewien sposób wykluczony z życia społecznego. Z czasem może pojawić się drażliwość, wahania nastrojów, agresja, nawet w stosunku do osób najbliższych. Bardzo częstym symptomem w zaawansowanym etapie demencji jest brak zdolności rozpoznawania rodziny i przyjaciół.

Jak leczyć demencję starczą?

Zignorowanie pierwszych objawów demencji starczej jest najczęściej największym błędem, jaki popełniają starsze osoby. Należy być bardzo czujnym, gdyż szybkie zareagowanie i podjęcie odpowiednich kroków może zapobiec dalszemu rozwijaniu się choroby, a na pewno spowodować spowolnienie pogorszania się stanu chorego. Już na początku warto zacząć przyjmować środki, które mogą pomóc w poprawieniu pamięci i koncentracji u osób w podeszłym wieku, takie jak na przykład Ginkofar forte, Ginkgo Total czy Bilomag Plus. Warto jednak pamiętać, że demencja starcza nie jest uleczalna – jedyne co możemy zrobić, to poprawa jakości życia chorego, a także zapobieganie postępowaniu choroby. Niezwykle ważne przy tym schorzeniu jest ciągłe pobudzanie mózgu do pracy. Możemy to osiągnąć dzięki regularnemu czytaniu, rozwiązywaniu krzyżówek czy graniu w gry logiczne. Należy jednak mieć świadomość, że w ostatniej fazie choroby senior może potrzebować ciągłej, specjalistycznej opieki.

Inne z tej kategorii: