Ortoreksja – czy należy się jej obawiać?

Ortoreksja – czy należy się jej obawiać?

Zdrowe odżywianie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki niemu czujemy się silniejsi i pełni życia, ale co w przypadku, kiedy nadmierne dbanie o dietę przeradza się w obsesję na punkcie właściwego odżywiania?

Ortoreksja – co to takiego?

Ortoreksja, obok anoreksji, czyli jadłowstrętu psychicznego i bulimii – żarłoczności psychicznej, należy do kręgu chorób żywieniowych o podłożu psychologicznym. W jaki sposób się objawia? Krótko mówiąc, można powiedzieć, że to obsesja na punkcie zdrowego odżywiania i może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Początkowo zaczyna się niewinnie, od eliminacji pewnego rodzaju składników, uważnym czytaniu każdej z etykiet, sporą ilość czasu przeznaczasz na planowanie i przygotowywanie zdrowych posiłków. I tak – twoje zaczyna wkręci się wyłącznie wokół jedzenia. Zaczynasz też unikać miejsc, w których może pojawić się niezdrowe jedzenie, izolujesz się od najbliższych. Nawet nie przekonują cię tłumaczenia, że od czasu do czasu spożycie takiego produktu ci nie zaszkodzi. Ty masz swoje zasady i ich nie łamiesz.

Jakie są konsekwencje?

Przyjmuje się, że dieta ortorektyka z założenia jest zdrowa, ponieważ wyklucza przeważającą ilość przetworzonych produktów. W czym więc problem? Otóż pojawia się on wtedy, kiedy dana osoba zaczyna rezygnować z jedzenia nawet tych rzeczy, które są odżywcze dla naszego organizmu, stosuje restrykcyjną, monotematyczną dietę, ograniczając się jedynie do zaledwie kilku produktów. Powoduje to, że organizmowi brakuje makroskładników – odpowiednich ilości białka, tłuszczów czy węglowodanów. Jak wiadomo, stan niedoborowy jest pierwszym etapem do rozwinięcia się wielu chorób. Początkowo objawia się w postaci:

• zawrotów głowy,
• kłopotów z pamięcią,
• trudności w skoncentrowaniu się,
• spadku odporności,
• a ponadto: bólów brzucha, nudności czy ogólnego osłabienia.

Kim jest ortorektyk?

Ortorektyk to osoba, która przede wszystkim wyklucza produkty mięsne ze względu na obawę o zawartych w nich hormonów i antybiotyków. Rezygnuje również z ryb ze względu na obecność metali ciężkich. Ortorektycy unikają jaj, ponieważ obawiają się salmonelli, a także wszelkich produktów zbożowych oraz warzyw i owoców, ponieważ są one źródłem pestycydów. Ponadto jest to osoba, która nadmiernie koncentruje się na jakości spożywanych pokarmów – skrupulatnie dobiera odpowiednie produkty, czyta etykiety na nich zawarte. Próbuje też pouczać i edukować innych w tych zakresie. Stara się przekonać jak największa liczbę osób do swoich racji.

Inne z tej kategorii: