Problemy z hemoroidami

Problemy z hemoroidami

Hemoroidy, zwane inaczej guzkami krwawniczymi, są naturalną strukturą uszczelniającą kanał odbytu. Występują w każdym zdrowym organizmie i wspomagają działanie zwieraczy. Ich nieprawidłowe działanie jest przyczyną dyskomfortu oraz bólu i wymaga leczenia.

Przyczyny problemów

Kiedy guzki krwawnicze nadmiernie się rozciągają, wypełniają krwią i nie mogą następnie jej usunąć, rozwija się stan zapalny, który daje dolegliwości bólowe. Na nieprawidłowe funkcjonowanie guzków wpływa zaburzona praca jelit. Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta uboga w błonnik oraz niewystarczająca ilość płynów przyczyniają się do zaparć, które negatywnie wpływają na błonę śluzową odbytu. Niekorzystne skutki ma także uciskanie układu żylnego, np. przez rozwijający się płód, dlatego też na żylaki odbytu często cierpią kobiety w ciąży. W grupie ryzyka są także osoby po pięćdziesiątym roku życia. Zwolnione ruchy jelit przyczyniają się nieprawidłowego funkcjonowania guzków. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, gdyż leczenie jej wczesnych stadiów jest znacznie łatwiejsze i przebiega szybciej. Dlatego też nie należy lekceważyć objawów takich jak swędzenie, pieczenie, wyciek śluzu czy ślady krwi.

Hemoroidy leki bez recepty

W walce z chorobą hemoroidalną we wczesnym stadium bardzo pomocne będą preparaty dostępne w aptece bez recepty. Mają one najczęściej postać maści, żelu lub czopków doodbytniczych. Działają przeciwzapalnie, zmniejszają podrażnienie i nawilżają skórę. Tworzą na powierzchni skóry ochronną warstwę. Właściwości ściągające tych preparatów w znacznym stopniu zmniejszają hemoroidy Leki te odznaczają się wysoką skutecznością w łagodzeniu stanów chorobowych. Często zawierają ekstrakty roślinne, np. wyciąg z kasztanowca. W sprzedaży są dostępne także preparaty krioterapeutyczne, wymrażające hemoroidy Leki tego typu mają postać czopków, które przed zaaplikowaniem należy zamrozić w temperaturze do -25 stopni. Ich substancje nie wchłaniają się, a działanie lecznicze oparte jest na chłodzeniu. Są w pełni bezpieczne i mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży.

Inne z tej kategorii: