Turnusy sanatoryjne – hit czy kit?

Turnusy sanatoryjne – hit czy kit?

Wraz z upływem czasu zmagamy się z kolejnymi ograniczeniami naszego ciała, pojawiają się problemy z kręgosłupem, ból stawów oraz inne dolegliwości, które często stanowią skutek uboczny wykonywanej przez wiele lat pracy zawodowej. Turnusy sanatoryjne to doskonałe wsparcie dla ciała, gdyż poprawiają stan zdrowia i samopoczucie.

Jak wygląda turnus sanatoryjny?

Turnus to doskonały sposób na aktywną rehabilitację i poprawę stanu zdrowia, dlatego jest rekomendowany nie tylko dla osób po wypadkach, ale również niepełnosprawnych, którzy pragną cieszyć się sprawnym ciałem. Wanna dla niepełnosprawnych umożliwia komfortowe kąpiele, oprócz tego w trakcie turnusu zaplanowane są masaże i ćwiczenia – to tylko niektóre z atrakcji czekających na miejscu. W trakcie wyjazdu można poznać ciekawych ludzi, zawrzeć nowe znajomości, a nawet znaleźć miłość. To praca nad kompetencjami komunikacyjnymi oraz społecznymi. Z tego względu turnus rehabilitacyjny ma wiele aspektów – zdrowotny, rehabilitacyjny, edukacyjny, sportowy oraz towarzyski.

Charakter turnusu jest uzależniony od wykonywanych zabiegów, rodzaju występujących schorzeń oraz miejsca, w którym znajduje się ośrodek. Wanna dla niepełnosprawnych, specjalne uchwyty oraz komfortowy podjazd zapewniają rozrywkę i poprawę stanu zdrowia dla wszystkich uczestników.

Należy pamiętać, że jeden turnus powinien trwać minimum 14 dni – tylko po upływie takiego czasu można spodziewać się dobrych rezultatów i widocznych efektów. W jednym turnusie bierze udział minimum 20 osób, a jego koszt jest dopasowany do możliwości finansowych uczestnika.

Jakie są rodzaje turnusów rehabilitacyjnych?

Wybierając odpowiedni turnus, warto mieć na uwadze, że dostępnych jest kilka opcji uwarunkowanych charakterem prowadzonych zajęć. Przede wszystkim dostępne są turnusy szkoleniowe, rekreacyjno-sportowe, usprawniająco-rekreacyjne, sportowe oraz psychoterapeutyczne. W każdym z nich wanna dla niepełnosprawnych stanowi ważny element wyposażenia – to pokazuje, że miejsce jest przygotowane zarówno dla osób w podeszłym wieku, jak i młodszych, którzy nie poruszają się o własnych siłach albo mają z tym spory problem.

Turnusy są organizowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i nie chodzi jedynie o ruch, ale także dysfunkcje różnorodnych narządów, między innymi wzroku i słuchu. Warto mieć na uwadze, że wyjazdy są dostępne dla osób, u których wykryto choroby psychiczne.

Warto jeszcze zaznaczyć, że wyjazd na turnus to nie to samo co wizyta w sanatorium, gdyż druga opcja musi zostać zadedykowana przez lekarza (liczba miejsc jego ograniczona, a większa część wyjazdu jest opłacona z ubezpieczenia). Miejsce oraz termin są z góry narzucone. Z kolei turnus to aktywna rehabilitacja – każdy może się zapisać, wybrać idealną lokalizację oraz czas.

Inne z tej kategorii: