W jaki sposób alkohol wpływa na człowieka?

W jaki sposób alkohol wpływa na człowieka?

Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol powstał dla ludzi. Jednakże między rozkoszowaniem się lampką wina do kolacji, a regularnych spożywaniem dużych ilości alkoholu daleka droga. Przekonaj się w jaki sposób mocne trunki oddziałują na organizm ludzki.

Ludzki organizm a alkohol

Kiedy spożywa się alkohol należy brać pod uwagę wiele czynników. Chodzi przede wszystkim o to czy jest on przyjmowany na pusty żołądek, albo wręcz przeciwnie - po spożyciu obfitego posiłku. Dodatkowo, należy brać pod uwagę wiek człowieka, płeć, a nawet jego wagę i wzrost. Wszystkie te czynniki warunkują jak oraz ile czasu potrzebuje on na wchłonięcie się, a następnie rozprowadzenie po organizmie. Warto mieć na uwadze, że alkohol zostaje w 20% wchłonięty przez ścianę żołądku, a cała reszta zostaje wchłaniana przez jelito cienkie. W dalszej kolejności krew pomaga przedostać się alkoholowi do wszystkich organów oraz części ciała. Dobrze wiedzieć, że kiedy w żołądku znajduje się pokarm spożyty wcześniej, wchłanianie zostaje zdecydowanie spowolnione.

Największe ilości alkoholu zostają wchłonięte przez wątrobę, nerki, płuca oraz mózg, właśnie dlatego na nie wpływa on najbardziej.  

Co dalej?

Organizm ludzki nie ma możliwości na zgromadzenie alkoholu, w związku z tym, aby go usunąć zostaje wykorzystana wątroba. Jej zadaniem jest rozłożenie etanolu na aldehyd octowy, który jest toksyczny dla człowieka. W dalszej kolejności aldehyd ten zmienia się na kwas octowy, który traci swoje toksyczne właściwości. Jeszcze później z wytworzonych substancji powstaje dwutlenek węgla oraz woda i właśnie w takiej postaci opuszcza on ciało człowieka.

Wpływ alkoholu na nerki

Nerki odpowiadają za odpowiedni skład krwi. Rozumie się przez to filtrowanie krwi, co ma miejsce 20 razy w ciągu jednego dnia. Nerki sprawiają, że niepożądane związki oraz składniki zostają dostarczone do moczu oraz w taki sposób usunięte z organizmu (alkohol zalicza się do tej grupy). Alkohol działa na organizm człowieka odwadniająco, co sprawia, że po spożyciu znacznych ilości alkoholu, nerki usuwają zbyt duże ilości w porównaniu do tego co zostaje wypite. Skutkiem tego człowiek zmaga się z bólem głowy oraz jej zawrotami, suchością w ustach oraz ciężkim do zaspokojenia pragnieniem.

Alkohol a mózg

Alkohol sprawia, że komórki nerwowe występujące w mózgu nie są w stanie odpowiednio funkcjonować. Wpływa on również niekorzystanie na porozumiewanie się mózgu z pozostałymi odcinkami ciała. Wszelkiego rodzaju trunki sprawiają, że ośrodkowy układ nerwowy pracuje na znacznie wolniejszych obrotach. Pijany człowiek nie jest w stanie do końca kontrolować swoich emocji, zmysłów, nie ocenia rzetelnie sytuacji, szwankuje jego pamięć oraz nie przyswaja żadnych informacji.

Inne z tej kategorii: