Zbyt częste wizyty w toalecie

Zbyt częste wizyty w toalecie

Częstomocz jest dolegliwością, która jak sama nazwa wskazuje polega na zbyt częstym oddawaniu moczu. Jest ona bardzo uciążliwa, jednakże może sygnalizować, że w organizmie dzieje się coś złego. Mimo, iż z reguły jest objawem zapalenia pęcherza, może również wskazywać na raka.

Co to za dolegliwość?

Częstomocz to nic innego jak zbyt częste udawanie się do łazienki, a w trakcie korzystania z toalety oddaje się niewielkie ilości moczu. Przyjmuje się, że aby mówić o zmaganiu się z tą dolegliwością mocz jest oddawany w ciągu dnia częściej niż 7 razy, a w ciągu nocy częściej niż dwa. To jednak nie wszystko, gdyż przed jego oddaniem człowiek czuje, że musi w tym momencie udać się do toalety, gdyż inaczej nie wytrzyma i zsiusia się w majtki. Mimo wszystko oddanie moczu nie przenosi odczuwalnej ulgi.

Częstomocz a infekcje układu moczowego

To najczęstsza przyczyna dolegliwości, która jest połączona z bólem w trakcie załatwiania się oraz nieprzyjemnym zapachem moczu. Dodatkowo występuje również gorączka i ból w boku.

Częstomocz a choroby prostaty

Jeśli dolegliwość ta dotyczy panów, którzy ukończyli 50 lat mowa o chorobach związanych z gruczołem krokowym -  zapalenie, przerost bądź rak. Wymienione schorzenia pojawiają się w towarzystwie parcia na mocz i bólu w trakcie sikania. Czasem występuje również ropna wydzielina z cewki moczowej, gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, stawowe oraz pleców. W innych przypadkach pojawią się trudności w trakcie oddawania moczu, mocz pod słabym ciśnieniem oraz bezustanne uczucie przepełnienia pęcherza (nawet po wizycie w toalecie).

Częstomocz a cukrzyca

Jeśli mocz oddawany jest często, a dodatkowo słodko pachnie niemalże na pewno mamy do czynienia z cukrzyca. Jest to związane z tym, że organizm ludzki stara się przy pomocy moczu pozbyć zbyt dużej ilości cukru w nim nagromadzonego.

Częstomocz a ciąża

Kobiety w ciąży również regularnie odwiedzają toaletę, a przypadłość ta zaczyna się w ich przypadku już około 6 tygodnia ciąży i kończy się wraz z momentem przyjścia dziecka na świat. Jest to związane z bezustannie rozrastającą się macicą, która naciska na pęcherz, dzięki czemu konieczne jest częste korzystanie z ubikacji. Szczególnie daje o sobie znać w trzecim trymestrze.

Częstomocz a choroby weneryczne

Wielokrotnie zbyt częste sikanie jest efektem chorób wenerycznych. Mowa przede wszystkim o ludziach młodych, którzy uprawiają seks z dużą intensywnością, a do tego często zmieniają partnerów. Jedną z chorób przenoszoną w ten sposób i objawiającą się częstomoczem jest chlamydia.

Inne z tej kategorii: