Czy mogę mieć tasiemca? Jak rozpoznać obecność pasożyta?

Czy mogę mieć tasiemca? Jak rozpoznać obecność pasożyta?

Tasiemiec to pasożyt wywołujący chorobę zwaną tasiemczycą. Chociaż w początkowej fazie rozwoju nie daje o sobie znać, z czasem pojawiają się symptomy wskazujące na jego obecność. Bytujący w przewodzie pokarmowym żywiciela doprowadza organizm do skrajnego wyczerpania, co może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Czym jest tasiemiec, jak można się nim zarazić i jak rozpoznać jego obecność w organizmie? 

Czym jest tasiemiec? 

Ten długi, płaski i białawy pasożyt bytuje najczęściej w przewodzie pokarmowym człowieka. Może osiągać nawet 10 metrów długości. Składa się z główki, szyjki oraz kilkuset członów. Wyróżnia się kilka rodzajów tasiemca: nieuzbrojony (najczęściej występujący u człowieka), uzbrojony (posiada specjalne haczyki za pomocą których przyczepia się do ściany jelita), karłowaty, bąblowcowy oraz bruzdogłowiec szeroki. Do zarażenia dochodzi w wyniku jego spożycia - larwy pasożyta mogą bowiem znajdować się m.in. w surowym mięsie, rybach i wodzie. 

Objawy tasiemczycy

W początkowej fazie rozwoju pasożyt ten rzadko daje o sobie znać. Z czasem jednak pojawiają się pewne dolegliwości, których stopień nasilenia uzależniony jest od ilości i wielkości pasożyta, takich jak: 

  • nudności
  • wymioty
  • ból brzucha
  • kłopoty z wypróżnianiem
  • spadek wagi
  • odwodnienie
  • utrata apetytu
  • ogólne osłabienie organizmu będące konsekwencją niedożywienia.

Diagnostyka i leczenie

Z uwagi na to, że objawy towarzyszące obecności tasiemca w organizmie człowieka przypominają szereg innych schorzeń (np. wrzody, owsica, zapalenie jelit etc.), do jego zdiagnozowania wykorzystuje się próbkę kału połączone z mikroskopowym badaniem główki oraz członów pasożyta w celu zweryfikowania jego rodzaju. Choroba ta najczęściej wymaga hospitalizacji w trakcie, której choremu podaje się jednorazowo doustnie prazykwantel lub niklozamid. 

Profilaktyka 

W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się tasiemcem należy zachować szczególną ostrożność i nie kupować żywności nieznanego pochodzenia, unikać spożywania surowego mięsa oraz picia wody z nieznanych i niesprawdzonych źródeł, jak i dokładnie myć owoce, warzywa oraz ręce przed każdym posiłkiem. Tasiemce bywają także często wykorzystywane do walki z nadwagą i otyłością. Pomimo tego, że są to praktyki zakazane prawnie, wiele osób świadomie decyduje się na zakup i spożycie larwy, dlatego należy bezwzględnie unikać preparatów odchudzających dostępnych powszechnie w Internecie, które pochodzą z niesprawdzonego i nielegalnego źródła. 

Inne z tej kategorii: