Czy warto zdecydować się na dietę wegańską?

Czy warto zdecydować się na dietę wegańską?

Parę lat temu dieta wegańska określona zostałaby mianem najzdrowszej na świecie i nikt nie był w stanie temu zaprzeczać. Niestety, jako, że weganie stanowią coraz większą cześć społeczeństwa, producenci żywności starają się stworzyć jak największą ilość produktów, które nie zawierają mięsa. Są one jednak przesycone wzmacniaczami smaku, tłuszczem oraz cukrem. Czy warto być weganinem?

O co chodzi w tej diecie?

Dieta wegańska charakteryzuje się tym, że nie spożywa się mięsa ani też produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie można więc jeść jajek, mleka, masła oraz czekolady. Dawniej było to związane z ogromną ilością wyrzeczeń oraz tworzeniu posiłków w oparciu o warzywa, owoce oraz zdrowe węglowodany. Czasy, kiedy weganom było trudno odeszły w zapomnienie. Dzisiaj, na każdym kroku możemy znaleźć restauracje serwujące tego typu jedzenie. Statystyki pokazują, że na całym świecie ludzie rezygnują ze spożywania mięsa oraz znacznie częściej sięgają po alternatywne zamienniki, co jest zjawiskiem bardzo pożądanym. Jednakże dzisiejsza dieta wegańska jest tak różna od tej, którą można było spotkać jeszcze kilka lat temu, że rodzi się pytanie czy to jest cały czas najzdrowsza dieta świata?

Współczesna dieta wegańska

Ogólne założenia diety wegańskiej mają prowadzić do zdrowego życia oraz zapobiegania różnym chorobom, chociażby cukrzycy. Rośliny są zdrowe, nie zawierają wielu kalorii, a jednocześnie są bogactwem błonnika oraz mikroelementów. Brzmi to bardzo dobrze, jednakże aby dieta była w pełni zdrowa należy mieć również na uwadze sposób przetworzenia używanych produktów oraz ich ilość spożywaną każdego dnia. Nie należy sięgać po zamienniki dotychczas spożywanych produktów, jak chociażby wegańskich serów czy kiełbasek, gdyż są one wypełnione solą, tłuszczem, konserwantami oraz ulepszaczami smaku. Na co dzień nie warto też stołować się w restauracjach serwujących wegańskie burgery i inne przysmaki tego typu, gdyż oprócz przyrostu wagi będzie można zauważyć spadek samopoczucia oraz mniejszą energię, gdyż nie zawierają one wielu składników odżywczych. Niewłaściwie stworzona dieta wegańska sprawia, że pojawiają się znaczne braki w witaminach oraz minerałach, które w przypadku klasycznej diety nie stanowią żadnego problemu.

Aby skutecznie zmienić nawyki żywieniowe należy przede wszystkim zachować odpowiedni balans, gdyż to właśnie na nim opiera się każdy skuteczny sposób odżywiania się. Odpowiednie porcje, przerwy między posiłkami oraz zróżnicowanie spożywanych dań to podstawa. Posiłki muszą być przygotowywane w oparciu o owoce i warzywa, a z kolei źródłem białka powinny być warzywa strączkowe. Energię zapewnią produkty z pełnego ziarna, w diecie nie może zabraknąć również orzechów, pestek i nasion.

Inne z tej kategorii: