Trzy świetne nawyki żywieniowe, które uczynią twoją dietę roślinną jeszcze zdrowszą

Trzy świetne nawyki żywieniowe, które uczynią twoją dietę roślinną jeszcze zdrowszą

Weterani diet roślinnych - oprócz i tak dość rozległej najczęściej wiedzy na temat żywienia - mogą pochwalić się również nawykami dietetycznymi, które sprawiają, że ich sposób odżywiania jest jeszcze zdrowszy. Jeśli jesteś właśnie na początku swojej wspaniałej przygody z weganizmem lub wegetarianizmem, skorzystaj z zamieszczonych poniżej trzech zdrowotnych lifehacków, by cieszyć się jeszcze lepszym samopoczuciem i - co najważniejsze - wynikami badań lekarskich.

1. Do każdego posiłku zawierającego żelazo dodawaj witaminę C

Obecność witaminy C w posiłku wspomaga wchłanianie żelaza, co jest niezwykle ważne w przypadku diet bezmięsnych, które zawierają przede wszystkim żelazo niehemowe, niestety gorzej przyswajalne (w porównaniu do żelaza hemowego spotykanego w produktach zwierzęcych) w ludzkim organizmie.

Co to oznacza w praktyce? Wyrób w sobie nawyk dodawania do porannej owsianki kawałka świeżego owocu typu jabłko, pomarańcza, kiwi, a do kanapki kawałka świeżego warzywa - takiego jak żółta papryka (olbrzymia zawartość witaminy C!).

Zasada ta obowiązuje również przy obiadach składających się z kasz czy strączków: zagryź je owocem lub przynajmniej popij wodą z cytryną czy sokiem pomarańczowym. Jeśli lubisz - postaw na kiszonki!

2. Warzywa łącz z tłuszczami - wydobędziesz z nich dzięki temu jak najwięcej składników odżywczych

Co to oznacza w praktyce? Na pewno nie to, że każdego ogórka czy rzodkiewkę należy polewać olejem czy smarować margaryną. Dobrze jest jednak dodawać do gotujących się warzyw odrobinę dobrej jakości oleju, na przykład rzepakowego, tak samo do domowych sałatek składających się z zielonych warzyw liściastych. Jakie oleje natomiast są najlepsze? Tu zdania są podzielone i co sezon można znaleźć nowego zwycięzce olejowych rankingów. Jeśli jednak zależy nam jednocześnie na dobrym źródle kwasów Omega3 i DHA, warto zwrócić uwagę na olej lniany czy rydzowy. I przede wszystkim pamiętać o tak wspaniałym źródle tłuszczu, jakim są orzechy czy awokado - niezwykle smaczny i zdrowy dodatek do niemalże każdego dania.

3. Przyjmuj suplementy zgodnie z ich zastosowaniem

Co to oznacza w praktyce? Że warto zwrócić uwagę na to, jak można jeszcze bardziej uskutecznić wchłanianie przyjmowanych witamin. Niewiele osób wie, że niektóre preparaty najlepiej przyjmować podczas posiłków, a inne, na przykład, tuż po. Są też takie, najczęściej są to wyroby medyczne zawierające witaminę B12, które należy przyjmować pod język. Nie bójmy się poradzić w tej sprawie zaprzyjaźnionego farmaceuty czy lekarza rodzinnego. Z pewnością chętnie doradzi nam nie tylko w kwestii sposobu ich przyjmowania, ale przede wszystkim - dawki odpowiedniej dla naszego wieku, diety i stylu życia.

Inne z tej kategorii: