Jak radzić sobie z kolką u dziecka?

Jak radzić sobie z kolką u dziecka?

Bycie rodzicem jest połączone z odczuwaniem ogromnego szczęścia oraz miłości. Jednakże, są momenty, które niszczą przysłowiową sielankę. Ciężko jest zachować dobry nastrój, kiedy dziecko zmaga się z bolesnymi kolkami. Dlaczego występują one u noworodków oraz co ważniejsze – czy można z nimi walczyć?

Jak powstaje kolka?

Kolki są dolegliwością z którą zmaga się większość nowonarodzonych dzieci. Metoda karmienia nie odgrywa żadnej roli, występują one zarówno u dzieci karmionych piersią mam, jak również mlekiem modyfikowanym. Ich powstawanie jest ściśle związane z brakiem odpowiedniego przygotowania organizmu do pożywiania się. Na skutek tego w jelitach zalegają gazy, które wywołują bolesne bóle brzucha. Za kolkę odpowiadają też zbyt długie przerwy w karmieniu dziecka. Kiedy maleństwo jest wygłodniałe bardzo intensywnie ssie pierś bądź butelkę, połykając przy tym ogromne ilości powietrza, które następnie odpowiada za wystąpienie kolek. Jeśli dziecko karmione jest butelką i jest ona niewłaściwie przykładana, również przedostaje się powietrze i sytuacja jest taka sama. Oprócz tego, kolki mogą być objawem nietolerancji laktozy, młody organizm właśnie w taki sposób stara się pokazać rodzicom, że coś dzieje się nie tak.

Przyjmuje się, że większość kolek przestaje całkowicie nękać dzieci w 3 miesiącu ich życia, jednakże są maleństwa, które zmagają się z nimi do ukończenia pół roku życia. Mimo wszystko, żaden z kochających rodziców nie wyobraża sobie czekania z założonymi rękami przez kilka miesięcy, kiedy dziecko płacze przez wiele godzin z bólu. Czy można coś zrobić?

Metody na kolkę

Matki karmiące piersią wielokrotnie winią same siebie za pojawienie się kolek u ich pociechy. Przyglądają się one swojej diecie i eliminują coraz więcej pokarmów. Nie muszą tego robić, gdyż spożywane przez nich pokarmy nie są w stanie w dużej mierze zaszkodzić. Zalecane jest jedynie wystrzeganie się produktów wywołujących wzdęcia, jak kapusta, fasola i inne rośliny strączkowe, gdyż maleństwo może mieć problem z wypróżnieniem się. Oczywisty wydaje się fakt, że nie można pić alkoholu oraz kawy. Kiedy dziecko płacze intensywnie, ma podkurczone nóżki, a jego podstawowe potrzeby zostały zaspokojone należy wykonać masaż brzuszka. Kolistymi rękami delikatnie masować podbrzusze, co niemalże na pewno zakończy się kupką, albo gazami. Można zastosować ciepłe okłady na brzuszek. Dodatkowo, w aptekach dostępne są krople wspierające dzieci zmagające się z intensywnymi kolkami. Można przygotować także wywar z kopru włoskiego i podać odrobinę rozrzedzonego z wodą napoju.

 

Inne z tej kategorii: