Karmienie noworodka — to warto wiedzieć

Karmienie noworodka — to warto wiedzieć

Młode mamy często zastanawiają się nad wieloma kwestiami. Jedną z nich jest karmienie. Kobiety mają pełno wątpliwości. Czy dziecko nie jest głodne? Karmić dziecko trzymając je na rękach czy poduszka do karmienia okaże się lepszym rozwiązaniem?

Pierwsze karmienie noworodka

Kolejnym ważnym wydarzeniem od razu po narodzinach dziecka jest pierwsze przystawianie maluszka do piersi. Nie powinno być przeciągane w czasie. Najlepiej, aby miało miejsce nie później niż 2 godziny od czasu porodu, jednakże ten czas zależy od wielu czynników. Najwygodniejsza jest wówczas pozycja leżąca. Kobieta po trudach porodu jest obolała, dlatego ta postawa powoduje mniejsze zużycie energii, natomiast po cesarskim cięciu nie można przez kilka godzin podnosić się, dlatego jest to jedyne rozwiązanie. Noworodek po narodzinach potrzebuje bliskości mamy, dlatego podczas przystawienia ciało kobiety i dziecka powinno znajdować się jak najbliżej siebie. Co więcej, biodra, ramiona i głowa muszą znaleźć się w linii prostej. Dzięki temu ułożeniu maluch nie będzie miał problemu ze złapaniem i ssaniem brodawki.

Jak często przystawiać dziecko do piersi?

Dawniej krążyło przekonanie, że noworodek powinien pić co 3 godziny. Nic bardziej mylnego. Dziecko domaga się bardzo dużej bliskości mamy, ponieważ przez ostatnie 9 miesięcy był w ciepłym i bezpiecznym brzuchu. Otaczający go świat jest czymś obcym i nieznanym. Może być odbierany jako niebezpieczny. Ssąc pierś mamy, odnajduje poczucie bezpieczeństwa, dlatego powinno się przykładać dziecko na każde jego żądanie. Narodziny są bardzo dużym wysiłkiem dla każdej strony. W związku z tym w pierwszej dobie ilość karmień może być mniejsza, natomiast następne dni najczęściej wymagają ciągłej obecności maleństwa przy piersi.

Dieta matki karmiącej piersią

Podczas karmienia należy spożywać około 500 kcal więcej w ciągu dnia. Należy pamiętać o różnorodności grup spożywczych. Nie tylko o ich jakości, ale także o ilości. Podstawą diety powinny być warzywa i owoce w nieprzetworzonej formie. Kilka posiłków powinno zawierać produkty zbożowe. Nie należy zapominać o mleku i przetworach mlecznych, mięsie, rybach i jajkach. W pierwszych trzech miesiącach życia dziecka należy unikać alergenów mogących przenikać do mleka mamy ze względu na niedojrzały układ pokarmowy. Do pokarmu przenikają często smaki i zapachy spożywanych posiłków, dlatego niemowlaki uczą się czasami z każdym dniem nowego doznania smakowego. Mając to na uwadze, dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z bardzo intensywnych przypraw, ponieważ może to zniechęcić malucha do picia.

Poduszka do karmienia jako niezbędna pomoc

Początkowo kobieta może mieć problem z przybraniem odpowiedniej pozycji do karmienia. Z pomocą wówczas podąża poduszka do karmienia. Jej kształt pomaga w prawidłowym ułożeniu maluszka. Czuje się dzięki niej komfortowo i bezpiecznie. Co więcej, układając dziecko na poduszce, odpoczywają ręce, które podczas noszenia dziecka ciągle muszą pracować. Posiada także wiele innych zastosowań, dlatego warto zaopatrzyć się w taki gadżet.

Inne z tej kategorii: