Kiedy dziecko skarży się ból kostek, łydek i kolan?

Kiedy dziecko skarży się ból kostek, łydek i kolan?

Dzieci często wskazują na różne bóle, które pojawiają się bez przyczyny. Dyskomfort może być związany z szybkim wzrostem i występuje wtedy w kolanach, łydkach oraz kostkach. Jednak oprócz tego od czasu do czasu pojawia się ból, który jest efektem aktywności fizycznej (przeciążeniowy).  

Rodzice nie powinni niepokoić się na zapas, gdyż zanim zapadnie jakakolwiek diagnoza, lekarz musi zbadać stawy dziecka. Przy pomocy dotyku kontroluje czy nie są spuchnięte, a także czy nie istnieję pewne trudności w trakcie zginania i poruszania kończynami przez młodego człowieka. Jeśli w trakcie pierwszego badania specjalista nie stwierdzi żadnych odchyleń od normy, należy wykonać test ASO. Badanie krwi daje możliwość wyznaczyć, ile jest przeciwciał dla streptolizyny O. Przy pomocy testu można wykryć wiele schorzeń i dolegliwości, dlatego warto się na niego zdecydować bez względu na wiek dziecka.

Bóle przeciążeniowe, które pojawiają się w nogach znikają po pewnym czasie. Występują, gdy dziecko staje się bardziej aktywne fizyczne, rusza się, skacze, albo tańczy. W omawianej sytuacji nie pojawiają się inne objawy, które mogą wskazywać na wystąpienie stanu zapalnego. Chodzi o obrzęk, podwyższonego OB oraz dobrze widoczny rumień. Dyskomfort znika bardzo szybko, dziecko musi trochę odpocząć i wszystko wraca do normy.

Z kolei bóle wzrostowe mogą pojawiać się regularnie, gdyż są uwarunkowane skokowym wzrastaniem. W pewnych odstępach czasu dziecku przybywa kilka centymetrów i to właśnie wtedy pojawia się ból i dyskomfort, który utrudniają funkcjonowanie. Omawiana sytuacja jest związana z hormonem wzrostu HGH, który w organizmie wydzielany jest przy pomocy przysadki mózgowej. Produkcji odbywa się głównie w nocy, kiedy to kości rosną tak szybko, że okostna za nimi nie nadąża. Aby potwierdzić omawianą sytuację, należy skontrolować poziom fosfatazy zasadowej w surowicy krwi. Bóle wzrostowe nie wpływają na zdrowie i nie wywołują żadnych chorób, jednak są bardzo nieprzyjemne. Dziecko nie umie spać w nocy, budzi się i płacze. Warto zastosować maści przeciwbólowe, które przyniosą znaczną ulgę (specjaliści polecają arcalen). Dodatkowo należy sięgnąć po witaminę D3, która po krótkim czasie stosowania, przyniesie znaczną ulgę. W omawianej sytuacji warto również zrezygnować z dodatkowej aktywności fizycznej, która w znacznym stopniu pogarsza samopoczucie i wpływa na intensywność bólów. Dolegliwości szybko mijają, jednak można się ich spodziewać w kolejnych skokach wzrostowych

Inne z tej kategorii: