Jak zadbać o usta zimą?

Jak zadbać o usta zimą?

Wystarczy, że coś powiesz i od razu ktoś spojrzy na Twoje usta. Popękaną i spierzchniętą skórę każdy zauważy bez trudu. Jak zadać o usta, by były piękne i gładkie? Jak oszczędzić sobie bólu i pieczenia? Co robić, by zima nie dała im się we znaki naszym wargom?

Dlaczego usta pierzchną?

  • Chłodne i suche powietrze

Jesienią i zimą napływa do nas więcej powietrz kontynentalnego. Jest ono suche, a temperatura od razu zwiększa to uczucie. Pamiętaj żeby przed wyjściem z domu na mróz nawilżyć i natłuścić usta. Z pomocą przyjdzie tu nawet najprostsza pomadka, którą zawsze warto mieć przy sobie. Pamiętaj też o nawilżania powietrza w mieszkaniu. Szczególnie w okresie grzewczym wilgotność w pomieszczeniach może być znacznie zmniejszona. Nie musisz od razu kupować profesjonalnego nawilżacza, wystarczy rozwieszone pranie, pojemniki na wodę wieszane na kaloryfer, a nawet wilgotna ziemia w doniczkach.

  • Źle dobrane kosmetyki

Choć to nieprawdopodobne w produkcji kosmetyków nadal stosuje się substancje, które na pewno nam nie służą. Między innymi gliceryna może być zdradliwa, szczególnie w okresie zimowym. Z pozoru jej właściwości higroskopijnie będą wiązać wodę, która teoretycznie powinna nawilżać. Niestety związana w produkcie woda będzie też zamarzać na naszych wargach, a one w efekcie popękają podobnie jak ziemia skuta lodem. Koniecznie sprawdź, czy pomadka lub krem, który stosujesz na pewno przeznaczony jest do użytku zimą.

  • Oblizywanie i przygryzanie ust

To po prostu szkodliwie nawyki, które przynoszą nam chwilową ulgę, ale długofalowo będą nam szkodziły. Znowu pojawia się temat wody, która będąc składnikiem śliny będzie marzła na ustach. Kiedy oblizywanie wargi już nie pomaga, a naskórek jest już popękany i odczuwamy pieczenie, zaczynamy przygryzać wargę. Podrapanie zębami podrażnionego miejsca chwilowo zmienia na nim czucie, ale w rezultacie rani uszkodzony naskórek jeszcze bardziej.

  • Niedobory witamin i minerałów

Kondycja naszej skóry, jak i całego organizmu, w dużej mierze zależy od poziomu witamin i minerałów w naszym organizmie. Współcześnie, zdecydowanie częściej spotykane są niedobry. Ich uzupełnienie to proces długofalowy i trzeba stale pilnować, by wszystko było dostarczane we właściwych ilościach. Pomocna może być pomadka, krem, czy serum z witaminami, ale pamiętaj, że największy wpływ będą miały te dostarczone od środka.

Co robić by usta zimą były piękne?

Skóra na ustach jest bardzo delikatna, ale jej pielęgnacja powinna składać się z takich samych podstawowych elementów, jak dbanie i nią na innych częściach ciała. Dbajmy o jej odpowiednie natłuszczenie. Wystarczy, że po ręką zawsze będziemy mieć pomadkę ochronną, którą regularnie będziemy smarować usta. Nie zapominajmy o delikatnym peelingu, który pomoże pozbyć się suchego i martwego naskórka. W celu intensywniejszego odżywienia możemy raz na jakiś czas posmarować usta serum odżywczym lub bardzo tłustym kremem. Pamiętaj, że jak w każdej pielęgnacji, tu też kluczem jest systematyczność.

Inne z tej kategorii: