Brzoza –lekarstwo dostępne pod Twoim oknem

Brzoza –lekarstwo dostępne pod Twoim oknem

Brzoza to jedno z popularniejszych drzew w Polsce. Wg ludowych wierzeń miała odpędzać złe duchy, a zielarki bardzo ceniły sobie lecznicze właściwości, jakie oferuje liść brzozy. Jak sporządzić napar z brzozy i kto powinien po niego sięgać?

Wśród brzóz się dobrze oddycha.

Brzozy pozytywnie wpływają na stan powietrza, które je otacza. Naukowcy twierdzą, że liście brzozy mają wyjątkowo silne właściwości ujemnie jonizujące powietrze. To ważne, ponieważ spaliny, ogrzewanie domów, wiele urządzeń elektrycznych i inne dobra cywilizacyjne sprawiają, że otoczenie nadmiernie wypełnia się jonami dodatnimi. Nadmierne ich wdychanie powoduje uczucie zmęczenia, gorszego nastroju, a w skrajnych przypadkach mogą się pojawić problemy ze snem i silne bóle głowy. Ujemna jonizacja, którą mogą nam zapewnić m.in. brzozy, neutralizuje dodatni ładunek powietrza, umożliwiając nam tym samym korzystanie z powietrza lepszej jakości, a to z kolei przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia. To właśnie dzięki tym właściwościom w lesie brzozowym czujemy się odprężeni i spokojniejsi, a ludowa tradycja nakazuje przytulenie się do tego gatunku drzewa podczas spaceru.

Liść brzozy – co pomoże wyleczyć?

Liść brzozy zawiera w sobie całą gamę cennych dla nas składników. Zaliczyć tu można: saponiny, flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, betulinę, a nawet kwas askorbinowy. Napar brzozowy ma właściwości moczopędne, przez co jest stosowany w infekcjach układu moczowego. Dodatkowo obserwuje się bardzo skuteczne działanie napotne i regenerujące błony śluzowe np. gardła. Brzoza to roślina, po którą warto sięgnąć podczas przeziębienia, ponieważ pozwala szybciej zbić podwyższoną temperaturę i zmniejszy dokuczliwie objawy infekcji gardła. Właściwości szybszej regeneracji mięśni docenią osoby borykające się z chorobami układu ruchu np. reumatyzmem.

Właściwości moczopędne i oczyszczające będą pomocne dla osób, które się odchudzają. Napar z liści brzozy pomoże pozbyć się zatrzymanej w organizmie wody, a przy tym wypłucze zalegające toksyny i podkręci metabolizm. Wiadomo, że proces odchudzania do najłatwiejszych nie należy, a każde potknięcie będzie nas zniechęcać. Warto więc wspomóc się produktami pomagającymi utrzymać ciężko wypracowane efekty.

Jak przygotować napar z brzozy?

Do przygotowania herbatki brzozowej potrzebujemy 1-2 łyżki ususzonych liści, które zalewamy szklanką wrzącej wody. Taka mieszankę gotujemy na małym ogniu przez około 3 minuty, a następnie pod przykryciem zostawiamy na około kwadrans. W celu większego komfortu picia mieszankę przecedzamy i po wystudzeniu popijamy regularnie w ciągu całego dnia. 

Inne z tej kategorii: