Co musisz wiedzieć o hiperwitaminozie

Co musisz wiedzieć o hiperwitaminozie

Nikogo nie trzeba przekonywać, że witaminy są potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest to związane z procesami odbywającymi się wewnątrz komórek, które bez nich nie miałyby prawa istniej. Przekonaj się jednak co się dzieje, kiedy witamin jest po prostu za dużo, gdyż ten stan nie jest pożądany.

Hiperwitaminoza – co to takiego?

Nadmiar witamin określany jest mianem hiperwitaminozy i jest tak samo nieprzyjemny jak ich niedobór. Stan ten nie sprawia, że człowiek będzie zdrowszy, albo ustrzeże się przed większą ilością chorób. Tak to nie działa. Przedawkowanie witamin jest związane przede wszystkim z witaminami, które rozpuszczają się w tłuszczach, z tego względu, że ich przechowywanie odbywa się w organizmie. Z kolei te, które rozpuszczają się w wodzie opuszczają organizm razem z moczem, wtedy nie mamy do czynienia z omawianą dolegliwością.

Jak można nabawić się hiperwitaminozy?

Człowiek powinien dokładnie przypatrzeć się spożywanym produktom. Chodzi więc o to aby stworzyć we własnym zakresie bądź przy pomocy dietetyka taką dietę, która dostarcza odpowiednich witamin oraz minerałów. W takiej sytuacji na pewno nie wystąpi hiperwitaminoza, gdyż nie można zjeść za dużo jabłek czy szpinaku. Problem pojawia się, kiedy człowiek oprócz tego stosuje środki syntetyczne, czyli suplementy diety oraz witaminy w kapsułkach. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy ludzie zaczynają przyjmować kilka preparatów równocześnie nie czytając ich składu oraz nie konsultując ich zażywania ze specjalistą, albo farmaceutą. Warto mieć na uwadze, że dostępne na rynku preparaty witaminowe nie różnią się od siebie w znacznym stopniu, wręcz są bardzo podobne. Właśnie dlatego nie można ich łączyć, przekraczać rekomendowanej ilości oraz zażywać z innymi środkami.

W jaki sposób objawia się?

Hiperwitaminoza może objawiać się u każdego człowieka w inny sposób i nie ma jednej reguły odnośnie skutków ubocznych. Wśród najczęściej pojawiających się objawów wymienia się jednak suchość oraz szorstkość skóry, łamliwe, osłabione włosy, kruche paznokcie, krwawienie dziąseł, bóle stawów oraz kości, a także szczęki. W dalszej kolejności wskazuje się na osłabione mięśnie, ból głowy, spadek wagi na skutek małego apetytu, mdłości, wymioty, biegunkę. Niektóre osoby stają się wiecznie zmęczone i słabe, a inne przypadki z kolei cechuje nienaturalna pobudliwość. Mogą występować również problemy z widzeniem, wysypki, świąd skóry, a także ból serca.  

Inne z tej kategorii: