Czy jabłko może zastąpić lekarza?

Czy jabłko może zastąpić lekarza?

Jabłka lubi niemalże każdy, a do tego zajmują one stałe miejsce w domu. To przekąska po którą sięgamy pomiędzy posiłkami, a także w momencie ochoty na coś słodkiego. Jabłko jednak nie tylko wyśmienicie smakuje, ale również wpływa bardzo dobrze na nasz stan zdrowia. Nie wierzysz?

Jakie właściwości ma przeciętne jabłko?

Jabłka to owoce, które możemy spożywać niemalże przez cały rok, gdyż dostępne są różne odmiany owocu. Różnią się one między sobą nie tylko kolorem, ale również wielkością, kształtem, a nawet smakiem i zapachem. Są jabłka używane do wypieków oraz napojów, a także te, które najlepiej chrupać na surowo. Niektórzy uważają jabłka za narodowe polskie owoce, jednakże nic bardziej mylnego. Pochodzą one z Chin i to właśnie z tego państwa najpierw udały się do innych krajów Azji, a dopiero później do Europy.

Dietetycy oraz lekarze informują, że każdy człowiek powinien zjadać dwa jabłka każdego dnia. Pierwsze z nich o poranku należy spożywać dla urody, a wieczorną porcję dla zdrowia. Najwięcej witamin oraz cennych składników można znaleźć w skórce oraz gniazdach nasiennych. To właśnie tam występują duże ilości pektyn, które nie tylko oczyszczają organizm z zanieczyszczeń, ale także regulują florę bakteryjną jelit, sprawiają, że istnieje mniejsza szansa na występowanie zaparć oraz chronią przez miażdżycą i zawałem.

Odpowiednia ilość pektyn, czyli znajdująca się w 2, maksymalnie 3 jabłkach jest skutecznym środkiem w obniżaniu poziomu cholesterolu. Jabłka są owocami bogatymi przede wszystkim w witaminę C. Jej zadaniem jest usuwanie wolnych rodników. Odgrywa też bardzo ważną rolę w procesach metabolicznych, dzięki czemu skóra wygląda młodo oraz nie widać po niej oznak starzenia. Kiedy witamina C połączy się z witaminą P ścianki włosowatych naczyń krwionośnych zostają uszczelnione oraz uelastycznione, dzięki czemu na skórze nie pojawiają się tak zwane „pajączki”. Kwaśne owoce zawierają więcej witaminy C niż odmiany słodkie. Znajduje się ona pod skórką, stąd rekomenduje się spożywanie jabłek w całości (bez obierania).

Jakie właściwości lecznicze mają jabłka?

Jabłka odpowiadają za odkwaszanie organizmu, co może zdziwić, gdyż mają one kwaskowaty smak. Cecha ta jest związana z występowaniem w owocach potasu, który odpowiada za usprawnienie gospodarki wodnej. Jabłka zawierają także spore ilości żelaza, dlatego powinny sięgać po nie osoby zmagające się z anemią.

Kiedy jabłka spożywane są w surowej postaci dobrze wpływają na układ krążenia oraz nerwowy, sprawiają, że wątroba lepiej funkcjonuje, a także wykazują działanie moczopędne.

Mówi się (nie zostało to potwierdzone naukowo), że kwaśne oraz twarde odmiany jabłek wpływają na reumatyczny ból stawów (łagodzą). Warto to sprawdzić, ale jeszcze raz podkreślamy – żaden naukowiec tego nie potwierdził.

Przyrządzenie musu z jabłek jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zmagania się z biegunką oraz chorobą wrzodową.

Skórki mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie herbatki ze skórek. Napój ten posiada właściwości dezynfekujące oraz usuwające stany zapalne w jamie ustnej. Możliwe jest także przygotowanie domowego octu jabłkowego, który należy łączyć z miodem oraz wodą. Jest on doskonałym rozwiązaniem na polepszenie trawienia oraz zatrzymanie rozwijającej się w organizmie infekcji. Domowy ocet to nic skomplikowanego. Należy jedynie pokroić jabłka, zalać je gorącą wodą (łyżka cukru na szklankę wody), a następnie pozostawić w ciepłym miejscu przez okres 4 tygodni. Kiedy zakończy się fermentacja jabłek, ocet przecedzamy przez gazę i gotowe.

Inne z tej kategorii: