Dlaczego pocę się w nocy? Przyczyny nocnych potów

Dlaczego pocę się w nocy? Przyczyny nocnych potów

Widzimy człowieka, który wije się i rzuca we śnie, potem się zrywa, czasem krzyczy i nagle siada na łóżku cały zlany potem. To scena z filmów, która sugeruje, że bohaterowi śnił się koszmar. Zły sen to nie jedyna przyczyna dolegliwości, jaką jest nadmierne pocenie się podczas snu.

Kiedy nadmierna potliwość w nocy zdarza się nam codziennie, zaczyna być irytująca. Mokre ubrania, pościel, niekiedy śmierdzący pot sprawia kłopot, szczególnie kiedy dzielimy łóżko z drugą osobą i znacznie pogarsza się komfort podczas snu.

Pocenie się w nocy – przyczyny

Gdy pojawia się nadmierne pocenie podczas snu przyczyny mogą być różne – od bardzo trywialnych np. zbyt wysoka temperatura w sypialni, po bardzo poważne problemy ze zdrowiem np. sercem. Przyczyny pocenia się dotyczą układu hormonalnego, sercowo naczyniowego, odpornościowego, a także naszej kondycji psychicznej. Nocne pocenie się może pojawić się wskutek przyjmowania niektórych leków np. sterydów, leków przeciwdepresyjnych. Pocenie się w nocy u mężczyzn może być spowodowane andropauzą a u kobiet menopauzą. Czasem, kiedy zajrzymy do swojej pociechy w nocy, okazuje się, że jest cała mokra. Wtedy zastanawiamy się, dlaczego dziecko poci się podczas snu. Kiedy sytuacja się powtarza, zaczyna to niepokoić rodziców. Kiedy dziecko bardzo poci się podczas snu, może świadczyć to o koszmarach sennych, lub toczącej się infekcji z podwyższoną temperaturą. Nadmierne pocenie się podczas snu może mieć swoje źródło w pościeli, która jest wykonana ze sztucznego materiału, zbyt ciepłej, wykonanej z syntetycznych materiałów piżamie lub zbyt wysokiej temperaturze w pomieszczeniu, w którym śpimy. Pocenie się podczas snu pojawia się często u osób, które przeżywają długotrwały stres. Wiąże się to z przeciążeniem nadnerczy i zwiększonym wydzielaniem kortyzolu. Nocne poty przyczyny mogą mieć również w nieprawidłowej pracy tarczycy. Jak widać, hormony mają duże znaczenie i warto wziąć je pod uwagę, kiedy chcemy dowiedzieć się, dlaczego pocę się w nocy. Silne pocenie się w nocy może świadczyć o nowotworze np. chłoniaku czy białaczce.

Pocenie się w nocy - jak leczyć?

Podstawą leczenia, kiedy pojawia się potliwość nocna, jest odpowiednia diagnostyka. Jeżeli zadbamy o odpowiednią temperaturę w sypialni, pościel i piżamę a mimo to silne pocenie się w nocy nadal nam dokucza, powinniśmy zastanowić się gdzie leży przyczyna. Samodzielnie, zwalczając poty podczas snu, możemy zastosować odpowiednią dietę, wystrzegać się napotnych napojów takich jak sok malinowy czy z czarnego bzu, rozgrzewających przypraw szczególnie wieczorem. Nocne pocenie u mężczyzn i u kobiet może wymagać terapii hormonalnej. Pocenie nocne u mężczyzn dużo częściej niż u kobiet jest objawem bezdechu sennego. Przy bezdechu pocenie się w nocy występuje z bólami głowy, chronicznym zmęczeniem i chrapaniem oraz przerwami w oddychaniu. Nie powinniśmy samodzielnie przyjmować leków zwalczających pocenie nocne, ponieważ może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Większość leków, które mogą pomóc, są na receptę i wymagają wizyty w gabinecie lekarskim. Złym pomysłem jest więc pożyczanie leków od znajomych, którzy borykali się z tym samym problemem, lub kupowanie leków w internecie. Najważniejsze jest, aby ustalić przyczynę problemu, aby go zwalczyć. Tym bardziej że przyczyny pocenia się w nocy mogą być bardzo poważne i zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Pocenie w nocy - kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza powinniśmy zgłosić się zawsze, kiedy mimo naszych działań pocenie się w nocy podczas snu nie ustępuje. Nocne pocenie powinno nas skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on na podstawie wywiadu medycznego pokierować nas, do jakiego specjalisty się udać, aby zwalczyć nadmierne pocenie się w nocy. Lekarzy, którzy mogą pomóc, jest prawie tyle samo co przyczyn przez które cierpimy na pocenie nocne. Kiedy pojawia się pocenie nocne u mężczyzn czy u kobiet związane z andropauzą i menopauzą może pomóc androlog i ginekolog. Poty w nocy związane z nadczynnością tarczycy wymagają interwencji endokrynologa. Wyreguluje on prace tego hormonu dzięki odpowiednim lekom, co może zniwelować pocenie się podczas snu. Pocenie się dziecka w nocy najczęściej spowodowane jest infekcją, co wymaga wizyty u pediatry, szczególnie u niemowląt. Nocne pocenie się spowodowane nerwicą lub przewlekłym stresem wymaga konsultacji psychologicznej, lub psychiatrycznej. Nadmierne pocenie w nocy może wynikać z niewydolności krążenia i wymagać włączenia przez kardiologa leków poprawiających prace serca. Bezdech senny leczy się u otolaryngologa. Niemniej prawie w każdym przypadku należy zgłosić się po pomoc do specjalisty. Działanie na oślep, kiedy zwalczamy nocne pocenie się, sprawi, że stracimy straszne dużo czasu. Bardzo niebezpieczna sytuacja jest, kiedy pocenie się w nocy jest objawem rozwijającego się nowotworu. Jest to bardzo trudne do wykrycia, jednak jeżeli podejrzewamy, że nadmierna potliwość w nocy jest z tym związana, natychmiast powinniśmy się udać do onkologa. Tym bardziej, że jest to jeden z pierwszych objawów chłoniaka czy białaczki.

Inne z tej kategorii: