Migrena – więcej niż uciążliwy ból

Migrena – więcej niż uciążliwy ból

Migrena to ciężka przypadłość, a osoby z nią się zmagające doskonale wiedzą w jaki sposób potworne bóle są w stanie popsuć plany na cały dzień. Ci, których dotykają bóle migrenowe wiedzą, że najważniejsze to zapobieganie występowaniu tego typu ataków. Czym tak naprawdę jest migrena i czy można wskazać na jej przyczyny? 

Czym jest migrena?

Migrena to powszechne schorzenie neurologiczne, które cechuje się powtarzającym się, najczęściej jednostronny oraz pulsującym bólem głowy. Może mieć różny stopień nasilenia i częstotliwość występowania. Z reguły trwa od 4 do 72 godzin. Nadmierny wysiłek fizyczny lub emocje są czynnikami, które mogą nasilać bóle migrenowe. 

Podczas migreny poza silnymi bólami (zwykle umiejscowionymi po jednej stronie głowy), mogą wstępować  także wymioty oraz nudności, a także światłowstręt, nadmierna nadwrażliwość na dźwięki czy zapachy. Często pojawia się też parestezja, czyli tak zwane ubytki w polu widzenia, objawiające się mroczkami lub jasnymi plamami. 

Szacuje się, że typowe, sporadyczne bóle głowy ma 90 % populacji, natomiast aż 18 %  populacji cierpi na migrenę. Występuje ona znacznie częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Jest to przypadłość zaliczana do pierwotnych bólów głowy, co oznacza, że nie wynikają one z istnienia u pacjenta jakiegoś innego schorzenia. 

Migrena z reguły rozpoczyna się już w młodym wieku. U dziewcząt po okresie dojrzewania jest zauważalny gwałtowny wzrost zachorowań na migrenę. W wieku średnim występuje ona w około 25 % u kobiet i tylko w 10 % u mężczyzn. Często wiek jednak nie ma większego znaczenia, gdyż zdarza się, że tego typu bóle głowy pojawiają się już u małych dzieci jak i u osób starszych.

Przyczyny migreny

Mimo, że jest to stosunkowo częsta przypadłość do dziś nie udało ustalić się jej przyczyn. Przyjmuje się, że na występowanie migreny mogą mieć wpływ zarówno geny jak i czynniki środowiskowe (zewnętrzne).

Migrena może być związana z genetyczną predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Wynika to z nieprawidłowości w funkcjonowaniu receptorów kanałów jonowych kory mózgowej jak i tych neuronów, które regulują przepływ mózgowy. Ten problem może nawet  w 2/3 przypadków występować w rodzinie.

Czynniki zewnętrzne to natomiast stres lub zbyt mała ilość snu oraz wiążące się z tym przemęczenie. Migrenę powodować mogą także nagłe zmiany pogodowe, szczególnie spadek ciśnienia, a także nadmierny wysiłek fizyczny lub nagłe i szybkie błyski i migające światła. 

Jak radzić sobie z atakami migreny?

Osoby zmagające się z tak uciążliwymi bólami wiedzą, jak bardzo paraliżujący może być taki atak, który w efekcie powoduje ogólne osłabienie organizmu nawet na kilkanaście godzin. 

W celu zdiagnozowania migreny potrzebna jest zarówno opinia lekarza specjalisty jak i nasza własna, nieustanna obserwacja własnego organizmu.

Sposoby na migrenę zależą od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Oznacza to, że trzeba nie tylko leczyć, ale i umiejętnie zapobiegać. Bardzo ważne jest skuteczne rozpoznawanie objawów poprzedzających atak oraz sięgnięcie po tak zwane najprostsze metody naturalne takie jak wypoczynek, sen w przyciemnionym pokoju czy herbaty ziołowe. Gdy jednak bólom nie uda się w porę zapobiec jedynym rozwiązaniem pozostaje zażycie tabletek przeciwbólowych, tak szybko jak tylko to możliwe. Jednakże wszelkie leki powinny zostać ustalone przez lekarza, który ponadto decyduje o wyborze kuracji profilaktycznej lub objawowej.

Inne z tej kategorii: