Rwa kulszowa - jak można jej zapobiec?

Rwa kulszowa - jak można jej zapobiec?

Rwa kulszowa potocznie nazwana korzonkami to dolegliwość zdrowotna wywołująca silny ból. Jej przyczyną jest ucisk na nerw wywołany różnymi przyczynami, takimi jak m.in. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, wypadnięcie krążka miedzykręgowego, skurcz mięśni w wyniku urazu, przemieszczanie się kręgów (kręgozmyk), reumatyczne zapalenie stawów, lub zwężenie kanału kręgowego. Rwie kulszowej sprzyjają również siedzący tryb życia, praca wymagająca dźwigania ciężkich przedmiotów, nadwaga, cukrzyca, długotrwały stres i ciąża.

Schorzenie to pojawia się nagle w wyniku gwałtownego ruchu np. pochylenia się, potknięcia czy zerwania z łóżka. Towarzyszy mu silny ból promieniujący od pośladków i bioder w kierunku nóg aż do stopy. Ponadto osoba chora odczuwa również drętwienie i mrowienie w okolicach kończyn dolnych. W skrajnych przypadkach rwy kulszowej pojawiają się problemy z wypróżnianiem się i niedowład stopy.

Lekarze zalecają przyjmowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i rozkurczających. Bardzo pomocne są również masaże wykonywane przez fizjoterapeutę, który rozluźnia spięte mięśnie. W ostrzejszych przypadkach rwy kulszowej zalecane są zastrzyki domięśniowe oraz noszenie usztywniającego gorsetu. Interwencje chirurgiczne są stosowane tylko w ostateczności i polegają na usunięciu przyczyny nacisku na korzeń nerwowy.

Warto wprowadzić profilaktykę, aby zapobiegać ponownemu pojawieniu się rwy kulszowej.

Do działań zapobiegawczych zaliczamy:
- wprowadzenie odpowiedniej higieny snu (spanie na twardym materacu, niskiej poduszce, w wyprostowanej pozycji);
- rezygnacja z dźwigania ciężkich rzeczy, noszenie plecaka zamiast torby;
- siedzenie w wyprostowanej pozycji, robienie przerw i spacerowanie;
- codzienne wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, aby zadbać o dobrą kondycję mięśni mających kluczowe znaczenie dla dobrostanu kręgosłupa;
- bezpieczne schylanie się bez zaokrąglania pleców, kucanie jeśli chcemy coś podnieść z podłogi;
- przenoszenie ciężaru z nogi na nogę podczas długotrwałego stania;
- unikanie gwałtownych ruchów zwłaszcza schylania się, zrywania się z łóżka itp.;
- pływanie stylem grzbietowym, które wzmacnia mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg.

Rwa kulszowa jest tak nieprzyjemną dolegliwością, że warto wprowadzić codzienną profilaktykę, aby zapobiec jej nawrotom i poprawić jakość swojego życia.

Inne z tej kategorii: