Jak przeprowadzić detoks, żeby zadziałał?

Jak przeprowadzić detoks, żeby zadziałał?

Oczyszczenie organizmu z toksyn i innych szkodliwych dla nas substancji jest podstawą wielu diet, szczególnie tych, które mają zadbać o poprawę witalności, czy wyglądu np. skóry. Jak przeprowadzić detoks, tak żeby wyciągnąć z niego maksimum korzyści?

Jak przygotować się do detoksu?

Dieta oczyszczająca to zawsze sprawa bardzo indywidualna. Dobór idealnego sposobu będzie zależał od naszego detoksowego doświadczenia, stylu życia, możliwości czasowych, a nawet okresu w roku kalendarzowym. Podejdź do tego z głową. Oczyszczanie organizmu sprawnie zachodzi tylko gdy jesteśmy zdrowi i mamy dobre samopoczucie. Nic dobrego nie wyjdzie z głodówki po okresie morderczych treningów lub świeżo przebytej grypie. Daj czas ciału na powrót do względnej równowagi i działaj z głową. Jeżeli jest to Twoja pierwsza głodówka nie rzucaj się na głęboką wodę. Może i wytrzymasz bardzo długo bez dotychczasowego jedzenia, ale może to przynieść więcej szkody niż zysków. Zacznij od 2- maksymalnie 3 dni. Wraz z nabywaniem doświadczenia możliwe będzie wydłużanie postów. Detoks to czas, w którym nasze kulinarne zwyczaje muszą iść w odstawkę. Warto poszukać w kalendarzu okresu, w którym nie zapowiadają się nam rodzinne imprezy, nie wypadają święta, czy inne okazje, które mogłyby nas kusić i zniweczyć starania. Koniecznie weź pod uwagę to, że detoks nie jest łatwym czasem dla organizmu. Spróbuj przeprowadzić go wtedy, kiedy będzie możliwe zapewnienie mu odpowiedniej regeneracji, snu i spokoju, choćby związanego z Twoją pracą lub rodziną.

Oczyszczenie organizmu na stałe?

Oczywiście absolutne odizolowanie się od toksyn nie jest możliwe. Na szczęście realnych jest kilka działań, które pomogą nam je na bieżąco sprawniej usuwać z naszych ciał.

  • Regularna praktyka pozwalająca na relaks i odprężenie usprawni działanie wszystkich układów organizmu. Masz tu pełną dowolność. Możesz postawić na jogę, medytację, czy ćwiczenia oddechowe.
  • Wzmocnić efekt usuwania trujących związków możesz korzystając z łaźni parowej lub sauny.
  • Unikają przetworzonej żywności oraz ogranicz spożycie cukru i niezdrowych tłuszczy trans. Są one ciężej trawione przez organizm, a nie wnoszą dużych wartości odżywczych.
  • Zminimalizuj spożycie napojów energetycznych, w tym kawy, oraz napojów sztucznie dosładzanych.  Ich działanie powoduje uczucie nagłego przypływu energii, które jednak potem jeszcze szybciej spada wraz z poziomem cukru we krwi. Daje to uczucie senności, braku koncentracji i roztrzęsienia.
  • Wątroba jest organem odpowiadającym za usunięcie toksyn z organizmu. Spożywanie tłustych potraw i picie alkoholu i stosowanie innych używek może ją nadmiernie obciążać przez co procesy detoksykacji nie będę zachodziły z maksymalną sprawnością.