Czynniki niszczące nasze szkliwo

Czynniki niszczące nasze szkliwo

Od najmłodszych lat warto wdrażać zdrowe nawyki, które ochronią nasze zęby przed nadmiernym zniszczeniem i chorobami przyzębia. Podawanie dziecku na noc butelki z mlekiem czy słodką herbatą, zbyt długie przetrzymywanie smoczka w buzi, może doprowadzić do powstania próchnicy nawet u bardzo małych dzieci. Przyzwyczajanie dziecka do słodkich i słonych przekąsek jak również do gazowanych napojów nie sprzyja zdrowiu jego szkliwa.


Podjadanie między posiłkami, powoduje odkładanie się resztek pokarmu w przestrzeniach między zębowych, ryzykowne są zwłaszcza słodycze: gumy rozpuszczalne i żelki, które przez długi czas potrafią zalegać na zębach.


Wkładanie do buzi różnych przedmiotów, nie zawsze czystych powoduje namnażanie się szkodliwych bakterii w ustach. Gryzienie twardych przedmiotów może spowodować ukruszenie się płytki zęba, a co za tym idzie poważnych uszkodzeń szkliwa.
Nadmierne spożywanie leków, zwłaszcza antybiotykoterapia powoduje przebarwienie szkliwa i jego osłabienie.

Jeżeli nasze dziecko zamarzy sobie kolczyk w języku, może z tego wyniknąć wiele nieprzyjemnych sytuacji. Rana po przekłuciu może ropieć, co może doprowadzić do różnego rodzaju zapaleń i rozwoju groźnych bakterii. Możliwe jest też przypadkowe nagryzienie kolczyka, co może spowodować uszkodzenie lub nawet pęknięcie szkliwa.
Zbyt mocne zaciskanie zębów, jak również zgrzytanie nimi może spowodować naruszenie struktury zębów. Jeśli nawyk ten zdarza nam się wykonywać w nocy, warto jest zainwestować w specjalną nakładkę na zęby, która ochroni nasze szkliwo przed uszkodzeniem.

Palenie papierosów oraz innych wyrobów nikotynowych powoduje liczne przebarwienia szkliwa, a po dłuższym okresie czasu nawet wypadanie zębów. Inną używką uszkadzającą nasze zęby jest kofeina, która nie tylko przebarwia nasze zęby, ale poprzez swoje kwasowe właściwości wnika przez szkliwo uszkadzając je.

Aby zadbać o nasze zęby najlepiej unikać wszelkiego rodzaju używek, jak również nadmiernej ilości cukru. Oszczędzajmy też nasze szkliwo poprzez ochronę ich przed gryzieniem zbyt twardych pokarmów oraz nawykowego nagryzania przedmiotów.

Inne z tej kategorii: