Fakty oraz mity o opalaniu i ochronie przeciwsłonecznej

Fakty oraz mity o opalaniu i ochronie przeciwsłonecznej

Długotrwałe przebywanie na słońcu dodaje energii i sprawia niezwykłą radość. Mimo to, opalenie i ekspozycja na promieniowanie słoneczne są szkodliwe dla naszego zdrowia, mogą powodować czerniaka i znacząco przyspieszają proces starzenia się skóry. Jak należy w takim razie, korzystać z uroków pięknej pogody, aby jednocześnie było to bezpieczne dla naszego organizmu?

Fakty i mity na temat opalania i ochrony przeciwsłonecznej

Opalanie oraz wystawianie się na promienie słoneczne, ma zarazem sporo zwolenników jak i przeciwników. Niektórzy lekarze uważają, że wszelkie przebywania na słońcu od razu skutkują zmianami nowotworowymi, z kolei inni twierdzą, że odpowiednia pielęgnacja skóry przed opalaniem pomoże uniknąć wszelkich problemów ze zdrowiem. Z pewnością, powszechnie wiadomo jest, że na naszą skórę oddziałują trzy, podstawowe promieniowania: UV-A, UV-B i UV-C. Każde z nich ma inne właściwości, jednak wszystkie łączy jedno - uszkadzanie włókien kolagenowych. Aby zapobiec negatywnym skutkom opalania, konieczne jest zadbanie o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, np. odpowiedni krem do twarzy. Istnieje jednak wiele sprzecznych opinii dotyczących bezpiecznego opalania. Oto najpopularniejsze fakty i mity dotyczące promieniowania słonecznego.


Stosowanie kremu z filtrem blokuje uzyskanie pięknej opalenizny - mit

Kosmetyki przeciwsłoneczne, które zawierają SPF 20-30 zapewniają nie tylko odpowiednią ochronę przed poparzeniami, ale również pomagają uzyskać piękną i zdrową opaleniznę. Trzeba pamiętać, ze nawet najdroższy i najefektywniejszy preparat, nie zatrzyma całkowicie działania promieni słonecznych na skórę.

Rany i znamiona trzeba smarować krem z wyższym filtrem - prawda

Wykwity skórne i wszelkie rany są dużo bardziej podatne na słońce niż pozostałe części ciała. Aby nie przekształciły się w nowotwory lub inne groźne dla życia znamiona, należy zawsze pamiętać o tym, aby smarować je dodatkową warstwą kremu. Kiedy jednak wyglądają wyjątkowo niepokojąco, można spróbować zakleić je dodatkowo plastrem.

Wodoodporny krem nakłada się tylko raz w trakcie całego dnia - mit

Mimo, iż preparaty wodoodporne chronią skórę również w trakcie kąpieli, należy pamiętać, że światło słoneczne rozkłada wszelkie filtry, osłabiając ochronne właściwości kremu. Ponadto, osuszanie ciała ręcznikiem, ściera kolejną warstwę emulsji. Powinno się więc, nakładać krem ochronny kilka razy dziennie, a z pewnością po każdym wyjściu z wody.

Słońce wspiera leczenie dolegliwości skórnych - prawda

Chociaż najczęściej słyszymy o szkodliwych działaniach nadmiernego przebywania na słońcu, należy pamiętać, że również i na samym opalaniu może skorzystać nasze ciało. Kąpiele słoneczne stymulują organizm do wytwarzania witaminy D, działają również łagodząco na niektóre choroby skóry, chociażby na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę czy trądzik.

 

Inne z tej kategorii: