Jak rozpoznać zbliżające się żylaki?

Jak rozpoznać zbliżające się żylaki?

Z żylakami zmaga się ogromna część społeczeństwa, gdyż stanowią one jedną z najbardziej popularnych chorób układu krwionośnego. Nietrudno jest je zauważyć, gdyż mają formę wypukłości, zgrubień i przebarwionych żył. Problemu nie można po prostu zignorować, trzeba się nim jak najszybciej zająć i zrobić to we właściwy sposób.

Skąd się biorą żylaki?

Żylaki występujące na kończynach dolnych to pogrubione, poskręcane oraz chore odcinki żył powierzchownych, które można wyczuć pod skórą, widać je też gołym okiem. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewydolność zastawek żył powierzchownych, którą można zarówno nabyć, jak i otrzymać ją w genach. Dolegliwość ta sprawia, że następują problemy w odpływaniu krwi, ma miejsce zastój żylny i zwiększenie ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach powierzchownych.  Skutkiem tego zauważa się wiotczenie ścian żył oraz ich degradację. Żylaki występujące na nogach bardzo negatywnie wpływają na jakość życia.

Żyły stają się coraz słabsze ze względu na siedzący tryb życia, brak ruchu, zbyt długie kąpiele w gorącej wodzie, regularne korzystanie z sauny, otyłość, płaskostopie oraz inne wady postawy. Pojawiają się jako efekt ciąży, porodu czy kuracji hormonalnej. Warto też wskazać, że wraz z wiekiem istnieje zdecydowanie większa szansa na ich występowanie. Tak samo sytuacja przedstawia się w przypadku pracy fizycznej, stosowania doustnych środków antykoncepcji oraz nawykowych zaparć. W tym miejscu warto też wspomnieć o nadciśnieniu żylnym, które samo w sobie sprawia, że zastawki żylne mogą ulec zniszczeniu oraz stać się niewydolne. Nadciśnienie sprawia również, że żyły przestają właściwie funkcjonować jako efekt zakrzepicy oraz ucisku na żyły.

Żylaki nie pojawiają się na nogach z dnia na dzień, wręcz przeciwnie – jest to proces, który wymaga wiele czasu i można go opóźnić bądź mu zapobiec, dzięki pojawianiu się konkretnych symptomów. W pierwszej kolejności zaczyna doskwierać obrzmienie nóg, a także uczucie ciężkości i pełności. Występuje również zespół niespokojnych nóg, drętwienie oraz mrowienie ibolesne skurcze łydek, które dają się we znaki przede wszystkim nocą. Choroba rozwija się więc, a w coraz to bardziej zaawansowanych fazach można spotkać się chociażby z bólem w trakcie chodzenia, który jednoznacznie informuje o niedrożności żył. Jeszcze zanim na nogach pojawią się żylaki można zauważyć niewielkie żyłki podskórne, które z czasem będą wyglądać coraz bardziej niekorzystnie. Dlatego należy im zapobiegać, albo traktować przy pomocy odpowiednich środków i sprawdzonych sposobów.

Inne z tej kategorii: