Kto narażony jest na grzybicę paznokci?

Kto narażony jest na grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to choroba trudna do wyleczenia, niestety można się nią bardzo szybko zarazić i później zmagać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami takiego stanu rzeczy. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z pomocy dermatologa, który przepisze odpowiednie środki i zaleci właściwe postępowanie.

Jak można nabawić się grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci dotyczy przede wszystkim paznokci stóp, zdecydowanie rzadziej problem ten dotyka dłoni. Choroba dotyczy przede wszystkim pierwszego oraz piątego palca stopy, co jest związane z dociskaniem do nich noszonych przez nas butów.

Grzybica paznokci pojawia się jako kolejny etap po przebytej grzybicy stóp. W jej trakcie stopy swędzą oraz pieką, co jest tłumaczone przez większość z nas niewystarczającym nawilżeniem skóry oraz stosowaniem niewłaściwych kosmetyków (przede wszystkim mydła). Brak interwencji lekarskiej sprawia, że problem ze stóp przenosi się na paznokcie oraz inne osoby. Do zakażenia z reguły dochodzi na basenach, w łaźniach czy saunach. Jednakże korzystanie z obcego obuwia, skarpet czy przyborów do wykonywania manicure również stanowi potencjalne zagrożenie. W związku z tym wizyta u kosmetyczki jest bardzo przyjemna, ale trzeba mieć na uwadze, że mimo wszystko jest jednoznaczna z pewnym ryzykiem.

Można wskazać również inne czynniki zwiększające szansę zmagania się z grzybicą paznokci i jest to cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, problemy żołądkowo-jelitowe, choroby układu odpornościowego oraz krążenia. Wskazuje się także na terapie antybiotykowe, stosowanie sterydów oraz chemioterapię. Grzyby lubią ciepło oraz wilgoć, dlatego należy upewnić się, że stopy są dobrze wycierane po kąpieli czy prysznicu. Buty muszą być przewiewne, a skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, gdyż tylko wtedy istnieje mniejsza szansa na zmaganie się z tą uciążliwą dolegliwością. Należy również uważać w trakcie skracana paznokci, gdyż uszkodzona skóra to idealne miejsce do przedostania się bakterii oraz grzybów.

Warto mieć na uwadze, że grzybica paznokci nie zniknie sama, nawet kiedy mamy do czynienia z pierwszym etapem choroby. Domowe metody również niestety nie przyniosą żadnych rezultatów. Zignorowanie problemu sprawi, że grzybica bez większych trudności przeniesie się na pozostałe palce, co nie tylko wpłynie negatywnie na wygląd, ale również poczucie własnej wartości. Kiedy więc na palcach pojawią się pierwsze zmiany należy działać w bardzo szybkim tempie, zanim jeszcze będzie za późno. Z tym problemem poradzi sobie tylko dermatolog, a po wyleczeniu należy przywiązywać szczególną uwagę do kondycji oraz higieny stóp.

Inne z tej kategorii: