Nowoczesne metody leczenia żylaków

Nowoczesne metody leczenia żylaków

Przewlekła niewydolność żylna potocznie nazywana żylakami kończyn dolnych to poważna i często występująca choroba układu krwionośnego. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są widoczne przez skórę przebarwione, zgrubiałe i wypukle żyły. Nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji łącznie z zatorowością płucną, która jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Czy znany jest lek na żylaki? Co prowadzi do powstawania żylaków? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w naszym artykule.

Czym są żylaki?

Mianem żylaków określa się zmienione chorobowo fragmenty żył powierzchniowych. Są nie tylko widoczne pod skórą, ale również dobrze wyczuwalne. Mają postać nabrzmiałych powrózków bądź guzków, które najczęściej mają sine zabarwienie. Do pojawienia się żylaków prowadzi niewydolność zastawek żył powierzchniowych, czego konsekwencją jest nieprawidłowy odpływ krwi. Dochodzi do zastojów żylnych, a ciśnienie hydrostatyczne w naczyniach powierzchniowych gwałtownie wzrasta, na skutek czego ściany żył tracą swój prawidłowy kształt. W wielu wypadkach skłonność do powstawania żylaków kończyn dolnych dziedziczymy. Na ostateczne pojawienie się zmian w żyłach ma jednak wpływ prowadzony styl życia.

Co prowadzi do osłabienia żył?

Do czynników pogarszających kondycję żył powierzchniowych, a tym samym zwiększających ryzyko wystąpienia żylaków zalicza się przede wszystkim siedzący tryb. Osoby, które nie podejmują aktywności ruchowej są dużo bardziej, niż ci ćwiczący narażeni na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej. Za pojawienie się żylaków odpowiada również otyłość, złe nawyki żywieniowe, a także gorące kąpiele i częste korzystanie z sauny. Zmiany w obrębie żył powierzchniowych bardzo często pojawiają się w okresie ciąży. Mogą być również konsekwencją przebytego leczenia hormonalnego. Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne także znajdują się w grupie ryzyka.

Jak wygląda leczenie żylaków?

W przypadku drobnych zmian lekarze najczęściej zalecają zgubienie nadprogramowych kilogramów, większą aktywność i stosowanie maści oraz kremów mających działanie przeciwobrzękowe. Powszechnie stosowane są obecnie leki na żylaki. Najskuteczniejsze leki na żylaki to preparaty, które zawierają w swoim składzie rutynę, diosminę, saponiny, a także dobesylan wapniowy. Bardzo często lek na żylaki zawieraja wyciąg z kasztanowca, który doskonale radzi sobie ze zmianami w obrębie żył powierzchniowych. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian środki farmakologiczne mogą okazać się nieskuteczne. Wówczas niezbędne są zabiegi chirurgiczne, podczas których usuwa się zmienione chorobowo żyły. Do zabiegów wykonywanych obecnie zalicza się między innymi skleroterapię, która jest jedną z nowoczesnych metod leczenia tej dolegliwości. Żylaki kończyn dolnych to coraz powszechniej występująca dolegliwość. Bez wątpienia wymaga ona odpowiedniej interwencji. Zmiana trybu życia, odpowiedni lek na żylaki czy wreszcie metody chirurgiczne pozwalają rozprawić się ze zmianami, wpływając korzystnie na jakość życia.

Inne z tej kategorii: