Wrastające paznokcie - problem, którego nie wolno bagatelizować

Wrastające paznokcie - problem, którego nie wolno bagatelizować

Wrastający paznokieć to bardzo uciążliwa przypadłość, dotykająca najczęściej dużych palców u stóp. Problem zwykle zaczyna się od narastającego bólu i zaczerwienienia z boku palca. Potem pojawia się opuchlizna i ropa. Obolały palec utrudnia chodzenie i ubieranie obuwia. Jak leczyć wrastający paznokieć i dlaczego nie wolno bagatelizować tego problemu?

Wrastający paznokieć - przyczyny

Wrastanie paznokci może mieć wiele przyczyn, zarówno związanych z niewłaściwą pielęgnacją paznokci, jak również z wadami w budowie. Do najczęstszych przyczyn wrastania paznokci zaliczamy:

  • wady w budowie anatomicznej palucha i paznokcia (paznokcie rurkowate, palce młoteczkowate, płaskostopie, płyta paznokcia silnie zagięta ku dołowi)
  • niewłaściwe skracanie paznokcia- szczególnie szkodliwe jest zbyt mocne obcinanie paznokci, pozostawianie ostrych krawędzi paznokci
  • noszenie zbyt ciasnego obuwia, prowadzące do deformacji płytki paznokciowej
  • szybki wzrost masy ciała - zwiększony ucisk powoduje wbijanie się płytki paznokcia w wały skórne okalające paznokieć
  • kontuzje palca, obejmujące uszkodzenie płytki paznokcia, związane z uprawianiem sportu.

Wrastający paznokieć - leczenie

Koniecznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów wrastającego paznokcia, należy udać się do lekarza lub wykwalifikowanej kosmetyczki. W przypadku początkowego stadium, ulgę przynosi moczenie palca w ciepłej wodzie z szarym mydłem oraz usunięcie zgrubiałego naskórka wokół paznokcia, za pomocą cążków lub radełka do skórek. Pomocna również może być tamponada, wykonana z gazika nasączonego płynem dezynfekującym, której zadaniem jest odsunięcie wałów skórnych od płytki paznokcia. W gabinetach podologicznych, powszechnie stosuje się również klamry metalowe lub plastikowe, które służą do korygowania kształtu odrastającego paznokcia.

Jeśli z okolicy wrastającego paznokcia, zaczyna sączyć się ropa z krwią, należy włączyć leczenie antybiotykami podawanymi doustnie oraz w postaci maści. Powracające problemy z wrastaniem paznokcia najczęściej kwalifikują się do ingerencji chirurgicznej. Obecnie odchodzi się od zrywania całej płytki wrastającego paznokcia, jako metody obarczonej możliwymi komplikacjami oraz długim okresem rekonwalescencji. Coraz częściej wykorzystuje się laserowe usunięcie zmienionego zapalnie wału paznokciowego. Jest to zabieg szybki, nie obarczony komplikacjami oraz długim czasem dochodzenia do sprawności.

Konsekwencje zdrowotne wrastającego paznokcia

Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować problemów z wrastającym paznokciem. Nieleczony stan zapalny, może spowodować silny ból, zakażenie oraz martwicę tkanek palca, co w konsekwencji może prowadzić do konieczności jego amputacji. Im później udamy się do lekarza, tym leczenie będzie dłuższe i bardziej skomplikowane.

Inne z tej kategorii: