Leczenie klimatyczne jako sposób na wiele chorób

Leczenie klimatyczne jako sposób na wiele chorób

Często ludzie nie zdają sobie sprawy w jak dużym stopniu miejsce zamieszkania wpływa na ich stan zdrowia. Klimat, w jakim człowiek żyje ma wpływ na jego ciało jak i na psychikę. Organizm człowieka potrafi dopasować się do zmiennych warunków pogodowych. Przy czym u osób starszych ta zdolność stale zmniejsza się. Istnieją choroby, które w łatwy sposób da się wyleczyć leczeniem klimatycznym. Dzieje się tak dlatego, że niektóre regiony na świecie zbawiennie oddziałują na organizm, leczą choroby lub zapobiegają im. Taka kuracja klimatyczna na ogół powinna trwać przynajmniej cztery tygodnie aby pojawił się trwały efekt. W cięższych przypadkach może okazać się nawet konieczny dłuższy pobyt w danym miejscu.

Leczenie klimatyczne wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Najczęściej w czasie pobytu w określonych warunkach klimatycznych zaleca się pacjentowi hartowanie, kąpiele wodne według metody Kneippa, pływanie czy różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne oraz dieta, picie wód leczniczych i stosowanie ziół. W lecznictwie wyróżnia się klimat łagodny i ostry pobudzający. Klimat łagodny oznacza niewielkie wahania temperatury dziennej i wilgotności powietrza. Powietrze musi być czyste bez szkodliwych zanieczyszczeń czy alergenów. Natomiast klimat ostry pobudzający charakteryzuje się czynnikami pobudzającymi takimi jak: znaczne wahania temperatury, intensywne promieniowanie słoneczne, obniżenie ciśnienia cząstkowego pod jakim tlen rozpuszcza się we krwi.

W Polsce mamy różne rodzaje klimatów. W górach wyróżnia się klimat średniogórski oraz wysokogórski. Klimat w górach średnich panuje w górach od 400 do 1000 metrów nad poziomem morza. Panuje tam klimat łagodny i stabilny. Powietrze jest dosyć czyste. Z takiej kuracji klimatycznej powinny korzystać osoby z chorobami serca, problemami z układem krążenia, chorobami dróg oddechowych i schorzeniami skóry. Jednak i osoby zdrowe powinny korzystać z dobroczynności górskiego klimatu, ponieważ wpływa on także na poprawę samopoczucia.

Wyżej niż klimat średniogórski jest klimat wysokogórski. Na takiej wysokości zmienia się już bardzo wiele czynników klimatycznych. Nie odczuwa się już zanieczyszczeń powietrza, tak jak w przypadku gór niższych. Leczeniem w górach wysokich jest skuteczne dla pacjentów z chronicznymi chorobami dróg oddechowych, np. gruźlica, astma bronchityczna oraz problemami z nadciśnieniem, anemią, schorzeniami skóry, alergiami.

W przeciwnym kierunku niż góry znajduje się klimat morski. Charakteryzuje się on wysoką wilgotnością powietrza. Następuje tam szybka wymiana powietrza na dużej przestrzeni, w efekcie czego jest ono dosyć czyste, Ponadto jest bogate w jod i sól. Kierunek prądów powietrznych szybko ulega zmianie. Wiatry morskie zamieniają się w lądowe i na odwrót. Zatem klimat morski jest klimatem odciążającym i pobudzającym. Z tego klimatu powinny korzystać osoby z nawracającym przeziębieniem i chorobami dróg oddechowych. Osoby z chorobami skóry takimi jak łuszczyca, egzema również powinny korzystać z klimatu morskiego ponieważ klimat morski, dzięki silnym wiatrom, intensywnym nasłonecznieniom i obecności soli w wodzie, hartuje skórę.

Jeśli pacjentowi nie pomagają już żadne leki, to warto spróbować takiej właśnie metody leczenia. Jeśli komuś nie odpowiadają polskie warunki odpoczywania to w różnych zakątkach świata także istnieją miejsca, w których możemy odnaleźć różne rodzaje klimatów odpowiednie dla naszego problemu zdrowotnego.

Inne z tej kategorii: