Miód na hemoroidy — czy pomaga i jak go stosować?

Miód na hemoroidy — czy pomaga i jak go stosować?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu objawiają się dużym dyskomfortem i bolesnością. Warto jak najszybciej skonsultować problem z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dodatkowo możemy w konsultacji ze specjalistą wdrożyć leczenie domowe.

Naturalne metody leczenia, czyli miód na hemoroidy

Coraz większą popularnością cieszy się nieinwazyjne, naturalne podejście do wspomagania leczenia farmakologicznego. Jedną z takich metod jest apiterapia oparta na stosowaniu produktów pszczelich. Miód przyspiesza gojenie ran i charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi – dlatego wykazuje się dużą skutecznością przy podrażnionej i zmienionej chorobowo skórze. Warto pamiętać, że apiterapia daje najlepsze efekty w początkowym stadium choroby, na późniejszym etapie jednak wciąż może być bardzo pomocnym uzupełnieniem terapii. W trakcie stosowania leczenia warto pamiętać, żeby wszystkie zabiegi wykonywać z dbałością o higienę leczonego miejsca, rąk oraz stosowanych produktów.

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów miodów – warto dobrać odpowiedni dla posiadanego schorzenia. Właściwościami antyoksydacyjnymi i skutecznością w leczeniu ran, owrzodzeń i infekcji skórnych, a tym samym hemoroidów odznaczają się miody gryczane, wielokwiatowe ciemne oraz miód. Oprócz miodu w leczeniu hemoroidów wykorzystywane często też są wyroby z propolisu.

Czopki propolisowe i maść propolisowa w walce z hemoroidami

Propolis, czyli kit pszczeli, to środek, który wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i przeciwzakrzepowe. Dzisiaj te właściwości są wykorzystywane w produkcji środków wspomagających leczenie wielu schorzeń, jak czopki propolisowe czy maść z propolisu. Sposób leczenia hemoroidów należy dobrać w zależności od stopnia zaawansowania. Dla zmian zewnętrznych najlepsza będzie maść propolisowa. Dolegliwościom zlokalizowanym wewnętrznie dedykowane są czopki propolisowe. Czopki propolisowe zaleca się stosować wspomagająco przy leczeniu farmakologicznym oraz profilaktycznie po jego zakończeniu.

Inne z tej kategorii: