Jak zapewnić niemowlakowi spokojny sen?

Jak zapewnić niemowlakowi spokojny sen?

Spokój i komfort dziecka, które dopiero przyszło na świat to najważniejsze kwestie, które będą spędzać sen z powiek rodziców. Sen zresztą będzie jednym z najważniejszych czynników gwarantujących dziecku właściwy rozwój psychofizyczny. Trzeba wiedzieć, ile godzin musi spać dziecko i jak urządzić sypialnię.

Czy niemowlak musi spać dłużej niż dorośli?

Doświadczeni rodzice doskonale wiedzą, jak długo będzie spać maluch. Początkujący opiekunowie mogą być jednak zaskoczeni tym, jak długo noworodek musi wypoczywać. Przede wszystkim powinniśmy zapamiętać, że w przypadku noworodka długość snu to około 20 godzin na dobę. W przypadku niemowlaka będzie to od 12 do 16 godzin. Kluczową kwestią jest także zdanie sobie sprawy z tego, że sen to ten kluczowy niezbędny stan organizmu, który gwarantuje odpowiedni poziom regeneracji. To wtedy właśnie dziecko będzie się relaksować i wyciszać. To także bardzo ważny czynnik, który wpływa na organizację pamięci. Jednym słowem, jeżeli ten mały organizm ma się rozwijać prawidłowo i rozwój ma ten odbywać się we właściwym rytmie, to dziecko będzie potrzebować odpowiedniej ilości snu. Sen jest kluczowy dla ośrodkowego układu nerwowego. W końcu to przecież w trakcie głębokiego snu będzie produkowany hormon wzrostu, czyli somatotropina. To ona stymuluje wzrost kości, a także narządów wewnętrznych. Poza tym musimy także wspomagać się pewnymi sprawdzonymi sposobami i metodami, które będą wpływać na spokojniejszy sen.

Dlaczego tak ważny jest kocyk dla niemowlaka?

Opiekunowie muszą sobie także przede wszystkim uzmysłowić, że po porodzie dziecko znajduje się w bardzo osobliwej sytuacji. Zauważmy, że nagle zostało ono wyrwane ze swojego naturalnego środowiska, jakim jest brzuch matki. Tam jest komfortowo i przytulnie, dosłownie mówiąc. Dziecko jest ze wszystkich stron otulone wewnątrz brzucha matki, czuje bliskość i ciepło. Jest to stan maksymalnie komfortowy dla ciała i psychiki. Dlatego też tak ważne będzie w pierwszych tygodniach i miesiącach życia, chociaż także później, aby zapewnić ten optymalny komfort termiczny. Powinniśmy noworodka przytulać i otulać jak najczęściej. Malutkie dziecko nie lubi pustki i przestrzeni. W takich warunkach czuje się źle i po prostu się boi. Skutecznie będzie przeciwdziałać temu kocyk dla niemowlaka. Odpowiednio duży i wykonany z najbardziej przyjaznych dla skóry dziecka materiałów. Przez malucha taki kocyk jest traktowany niejednokrotnie jak przytulanka. Idealnym wyborem będą na pewno kocyki bambusowe, ale również cenione są lniane. Taki kocyk dla niemowlaka dobrze się sprawdzi w łóżeczku, ale również wózku podczas wiosennych i letnich przejażdżek.

Nie zapominaj o kołysaniu dziecka

Od pokoleń bardzo dobrze znaną i skuteczną metodą na wspomaganie snu dziecka będzie oczywiście kołysanie. Udowodniono naukowo, że rytmiczny ruch będzie usypiać noworodki. W tym przypadku również chodzi o zapewnienie warunków, jakie istniały w brzuchu mamy. Wtedy przecież przez 9 miesięcy dziecko było kołysane i bujane poprzez poruszanie się matki. Do bujania można wykorzystać na przykład hamak albo wózek lub po prostu nosimy dziecko na rękach, śpiewając mu.

Dziecku pomoże zasnąć szum?

Duża ilość rodziców jest zaskoczona tym, że w zasypianiu dziecku może pomagać szum. Okazuje się, że pralka lub wentylator mogą działać uspokajająco na noworodka. Tu ponownie mamy do czynienia z dźwiękami, które były podobne do tych, jakie dziecko odbierało, będąc w brzuchu. Warto też dodać, że jest cała masa materiałów dźwiękowych dostępnych za darmo w Internecie, które będą generować tak zwany “biały szum”. Oczywiście dziecko z pewnością także pokocha muzykę klasyczną Chopina albo Mozarta.

Inne z tej kategorii: