Wśród wielu dolegliwości oraz chorób z którymi zmagają się nowonarodzone dzieci występuje stan podgorączkowy oraz gorączka. Kiedy temperatura jest tylko odrobinę podwyższona nie należy sięgać od razu po środki dostępne w aptece. Co więc robić w przypadku takich dolegliwości oraz przede wszystkim, kiedy należy bezzwłocznie zareagować?
Gorączka u niemowlęcia
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że noworodek oraz kilkumiesięczne dziecko ma podwyższoną temperaturę, dlatego w sytuacji, gdy nie przekracza ona 38 stopni nie należy panikować, ani też stosować jakichkolwiek środków medycznych. To bardzo ważne, żeby maleństwo już od pierwszych miesięcy życia uczyło się walki z chorobami oraz drobnoustrojami bez pomocy środków medycznych. W przyszłości zaowocuje to lepszą odpornością oraz rzadszym zmaganiem się z wirusami oraz grypą. Po urodzeniu dziecka rodzice potrzebują trochę czasu aby nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby, jednakże, kiedy dziecko zaczyna się pocić, jej rozpalone, niespokojne oraz nie jest w stanie zasnąć, ani się zabawić, należy w pierwszej kolejności sprawdzić jego temperaturę. Kiedy temperatura jest wyższa niż normalnie, ale nie przekracza 38 stopni poleca się nawadnianie dziecka oraz stosowanie okładów, które jednak nie mogą być zimne, gdyż może to wywołać szok u maleństwa. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się pieluszka namoczona w letniej wodzie. Należy się również upewnić, że dziecko nie jest zbyt mocno ubrane oraz sprawdzić czy w pomieszczeniu nie panuje zbyt wysoka temperatura. Gorączka u niemowlęcia może mieć wiele przyczyn, jedną z nich jest przyjęcie obowiązkowej serii szczepionej, inny powód to choroba, albo infekcja.
Kiedy należy bezzwłocznie reagować?
Gdy temperatura ciągle rośnie i dziecko staje się coraz bardziej niespokojne należy bez dwóch zdań zastosować odpowiednie środki przeciwgorączkowe. Należy nabyć je w aptece, jednakże uwaga - muszą być one dopasowane do wieku pociechy, gdyż całkiem inną dawkę paracetamolu może przyjąć dziecko, które skończyło 2 miesiące, a inaczej sytuacja przedstawia się u półrocznej pociechy. Dostępne specyfiki mogą mieć formę czopków, albo syropów, które wprowadza się do ust dziecka przy pomocy specjalnej strzykawki, którą również można nabyć w aptece. Środki obniżające gorączkę potrzebują czasu do działania, dlatego, gdy temperatura nie spadnie po kilku minutach nie należy się stresować. Jednakże, kiedy po upływie godziny gorączka nie spada, a wręcz jeszcze wzrasta, konieczne jest udanie się do najbliższego lekarza, albo szpitala.