Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje szeregu substancji, do których zalicza się między innymi aminokwasy egzogenne. Jednym z nich jest metionina, bez której proces syntezy białek nie może przebiegać właściwie. Przyjrzyjmy się metioninie bliżej.
Co to jest metionina?
Mianem metioniny określa się jeden z aminokwasów egzogennych. Znajduje się w niej między innymi siarka. Jest ona organicznym związkiem chemicznym, który występuje w różnych postaciach. Odpowiada ona między innymi za proces detoksykacji organizmu, reguluje procesy rogowacenia, syntezę białek. Kiedy jej poziom w organizmie jest zbyt niski, pogarsza się kondycja włosów, paznokci, a także skóry.
Co jest źródłem metioniny?
Ten aminokwas o ogromnej roli można do organizmu dostarczyć, sięgając po odpowiednie produkty żywnościowe. Do najlepszych źródeł tego cennego składnika zalicza się:
- produkty mięsne;
- rośliny strączkowe: soczewica, groch, fasola;
- orzechy brazylijskie;
- sezam.
Największe ilości metioniny dostarczają produkty mięsne i to właśnie one uważane są za podstawowe jej źródło. Wegetarianie i weganie mogą ratować się roślinami strączkowymi.
Konsekwencje zbyt niskiego poziomu metioniny
Kiedy poziom metioniny jest w organizmie zbyt niski, zachodzi szereg niekorzystnych procesów. Przede wszystkim nasilone zostaje działanie wolnych rodników, czego konsekwencją jest niszczenie różnych komórek. Rośnie poziom cholesterolu, zwiększa się ryzyko miażdżycy, czyli choroby mogącej skutkować zawałem mięśnia sercowego. Jest to stan bezpośrednio zagrażający już nie tylko zdrowiu, ale również życiu. Aby poziom tego aminokwasu był odpowiedni, a jednocześnie by mógł on spełniać w organizmie swoją rolę, bardzo ważna jest również obecność witamin z grupy B. Wpływają one bowiem na przebieg procesów jej przemian w organizmie.
Metionina na włosy, skórę, paznokcie
Metionina jest aminokwasem, który wpływa istotnie na strukturę włosów, paznokci, a także kondycję skóry. Kiedy jest jej zbyt mało, organizm nie może prawidłowo wykorzystywać siarki, bez której skóra nie wygląda zdrowo, a włosy i paznokcie są osłabione i łamliwe. W wielu suplementach diety metionina łączona jest z cynkiem, miedzią, witaminą A oraz witaminą B6. To właśnie dlatego preparaty takie można określić mianem prawdziwej skarbnicy urody.
Zapotrzebowanie organizmu na metioninę
Organizm dorosłego, zdrowego człowieka potrzebuje dziennie 20 miligramów tego aminokwasu na każdy kilogram masy ciała. Decydując się na suplementację, warto zażywać preparat dwa razy dziennie przez przynajmniej kilka miesięcy. Aminokwasy wpływają istotnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Ich niedobór szybko odbija się na kondycji ciała: pogarsza się samopoczucie, zaczynają szwankować różne narządy czy wręcz całe układy. Nie inaczej jest w przypadku metioniny, której obecność skutecznie chroni nas między innymi przed miażdżycą, a tym samym przed zawałem serca. Dlatego nie należy jej lekceważyć. W diecie nie może zabraknąć produktów, które ją dostarczają. W razie niedoborów można wspomóc się odpowiednim suplementem diety.