Badania, które warto wykonywać każdego roku

Badania, które warto wykonywać każdego roku

Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego każdego dnia trzeba starać się, aby przy pomocy właściwej diety oraz aktywności fizycznej poprawiać jego stan. Warto minimum raz w roku udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać szereg badań, które powiedzą nam nieco więcej na temat własnego organizmu.

Jakie badania trzeba wykonywać co roku?

Absolutnym numerem jeden wśród badań profilaktycznych jest morfologia. Pozwala na sprawdzenie ogólnej kondycji organizmu. Lekarz dowiaduje się czy w danym momencie w organizmie występuje stan zapalny, ma miejsce niedokrwistość oraz czy pojawiły się inne choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia. Aby przeprowadzić badanie pobiera się niewielką ilość krwi (koniecznie trzeba być na czczo). Dzięki morfologii można rozpoznać nowotwory we wczesnym stadium, tak samo szybko wykrywa się białaczkę.

Kolejne potrzebne badanie to sprawdzenie moczu. Nie trzeba go wykonywać co roku, jednakże odstęp 2, 3 lat nie powinien zostać przekroczony. Kiedy dana osoba przekroczyła 55 rok życia na badanie powinna zgłaszać się każdego roku. Mocz pozwala wykryć schorzenia związane z nerkami, drogami moczowymi oraz niektórymi układami. Niewłaściwe wyniki otrzymane z moczu pokazują lekarzowi, że pojawiła się cukrzyca, pacjent zmaga się z otyłością, albo nadciśnieniem tętniczym. Rezultaty badania mogą ulec zmianie, kiedy mocz nie jest właściwie pobrany. Bardzo istotny jest sterylny i nowy pojemnik, a także obmycie się przed pobraniem moczu. Oprócz tego mocz koniecznie pobiera się o poranku.

Wśród niezbędnych badań profilaktycznych wymienia się również skontrolowanie poziomu glukozy. Badanie na pewno wykonuje się w trakcie ciąży, jednakże młode osoby również zmagają się ze skokami insuliny oraz problemami z cukrzycą, dlatego nie należy tego lekceważyć. Na cukier trzeba uważać przede wszystkim w sytuacji, kiedy członkowie najbliższej rodziny zmagali się z tym problemem. Badania można wykonywać w zaciszu własnego domu, jednakże wymaga się do tego specjalnego urządzenia. Wśród objawów świadczących o cukrzycy wymienia się duże pragnienie, senność, zbyt częste oddawanie moczu oraz regularne infekcje. Brak aktywności fizycznej, otyłość i siedzący tryb życia również powinny skłonić do regularnego badania poziomu cukru. Przynajmniej raz w roku.

To oczywiście tylko przykłady, gdyż badań, które należy wykonywać co roku jest o wiele więcej, ale ze szczegółami zapozna nas lekarz prowadzący w trakcie wizyty kontrolnej.

Inne z tej kategorii: