Jak bezpiecznie wychodzić z urazu kończyny dolnej?

Jak bezpiecznie wychodzić z urazu kończyny dolnej?

Urazy kończyn dolnych zdarzają się bardzo często. Dotykają one nie tylko osoby, które zawodowo uprawiają sport, ale także ludzi, którzy trenują hobbystycznie, a nawet tych, którzy z aktywnością fizyczną nie mają zbyt wiele wspólnego. Jak wrócić do formy po urazie kończyny dolnej? Co może nam pomóc?

 

Odpowiednia rehabilitacja i odpoczynek po urazie kończyny dolnej

 

Wypadki zdarzają się codziennie – do urazu kończyny dolnej może dojść na przykład w drodze do pracy, szkoły, podczas treningu, a nawet w domu podczas zwykłych, codziennych czynności. Najczęściej mamy do czynienia ze złamaniami, skręceniami, zwichnięciami czy stłuczeniami. Kluczem do powrotu do formy po urazie kończyny dolnej jest skorzystanie z fachowej pomocy lekarskiej, a następnie stosowanie się do zaleceń specjalistów, w tym rehabilitowanie uszkodzonej kończyny oraz odpoczynek. Kontuzjowanej nogi nie warto nadwyrężać, gdyż może to znacznie wydłużyć proces jej regeneracji. Wszelkie intensywne treningi należy odłożyć na później, kiedy kończyna będzie już na tyle sprawna, że będziemy mieć pewność, że nie wpłynie to na proces rehabilitacyjny. Podczas kuracji warto stosować preparaty uśmierzające ból, na przykład różnego rodzaju żele czy maści, a także zimne okłady. Wszelkie używane środki należy jednak zawsze konsultować wcześniej z lekarzem.

 

Siedzisko pod prysznic i inne udogodnienia dla osób po kontuzji kończyny dolnej

 

Niekiedy uraz kończyny jest tak poważny, że konieczna jest nawet wielotygodniowa rehabilitacja. Powrót do zdrowia w takich przypadkach jest niezwykle żmudny i wymaga od nas wiele cierpliwości, a także samozaparcia. W trakcie kuracji wiele codziennych, na pozór prostych czynności może sprawiać nam trudność. Problemy z poruszaniem się są w tym okresie całkowicie normalne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas maksymalne ułatwienie sobie codziennego funkcjonowania, choćby we własnym domu. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele udogodnień dla osób, które doznają problemów z poruszaniem się. Korzystają z nich osoby z niepełnosprawnościami, ale także seniorzy oraz ci, którzy ze względu na różnego rodzaju kontuzje mają trudności motoryczne. Jednym z takich pomocnych rozwiązań jest siedzisko pod prysznic. Często ze względu na uraz kończyny dolnej codzienna higiena jest utrudniona. Niełatwo jest osobie kontuzjowanej wytrzymać w pozycji stojącej pod prysznicem. Siedzisko pod prysznic warto połączyć ze specjalnym uchwytem zamontowanym w ścianie, który zapewni komfortowe wstawanie z pozycji siedzącej.

Inne z tej kategorii: