Poprzez ból nasze ciało daje nam sygnał, że dzieje się w nim coś niedobrego – coś, na co trzeba zwrócić uwagę. To jeden z najskuteczniejszych sposobów komunikacji z naszym ciałem. Pierwsze co przychodzi nam na myśli to czy mam tabletki przeciwbólowe przy sobie. Jednak czy to zawsze jest dobre rozwiązanie?
Ból głowy, ból brzucha, stawów, mięśni — każdy ma inną przyczynę i każdy może utrudnić nam funkcjonowanie. Zawsze powinniśmy zastanowić się nad przyczyną dolegliwości. Kiedy ból pojawia się sporadycznie, nie ma zazwyczaj powodu do niepokoju, jednak kiedy zdarza się często lub jest tak silny, że nie działają zwykłe tabletki bez recepty bądź budzi nas w nocy, powinniśmy koniecznie zgłosić się do specjalisty.
Walka bez tabletek
Ciągłe przyjmowanie tabletek znaczenie podrażnia błonę śluzową żołądka. Nie oznacza to, że jeśli boli, to za wszelką cenę mamy nie brać tabletek. Powinniśmy raczej przynajmniej spróbować pozbyć się bólu w inny sposób. Jak? Aby to zrobić, musimy mieć chociaż przypuszczenia, jaka jest przyczyna naszej dolegliwości. Na przykład częste bóle głowy mogą wynikać z odwodnienia bądź napięcia mięśni karku – w takim przypadku wystarczy napić się wody i odczekać chwilę bądź odpocząć od komputera i pomasować napięte mięśnie. Ból stawu może wynikać również z napięcia mięśni bądź nadwyrężenia pewnych struktur w stawie np. więzadeł — w takim przypadku może wystarczy maść i odpoczynek. Jak widać, nie zawsze trzeba łykać tabletki przeciwbólowe – wszystko zależy od nasilenia i przyczyny bólu.
Ból lekki umiarkowany i silny
To, jaki lek przeciwbólowy wybieramy, zależy od tego, jak silny jest ból, który odczuwamy. Kiedy dolegliwości są nieznaczne, wybieramy farmaceutyki na bazie paracetamolu – jest on najsłabszy i mogą go przyjmować dzieci oraz kobiety w ciąży, oczywiście pod kontrolą lekarza. Ciekawostką jest, że niektóre leki z paracetamolem zawierają kofeinę, co w znaczny sposób wzmacnia działanie tego leku. Jako drugi w kolejności ibuprofen znajdujący się w preparatach takich jak Ibuprom sprint Caps, Ibum, czy Ibuprom Zatoki. Działa on na ból o średnim nasileniu. Na końcu listy są specyfiki z metamizolem stosowane przy silnym i bardzo silnym bólu. Leki o większej mocy są już wydawane na receptę.
Zanim jednak zażyjemy proszek i zapomnimy o problemie, zawsze zastanówmy się, jaka jest przyczyna bólu i czy aby na pewno nie potrzebujemy konsultacji lekarskiej. Nadużywanie lekarstw może powodować podrażnienie układu pokarmowego, wrzody żołądka, a także uzależnienie w przypadku, kiedy w składzie pojawia się np. codeina.