Codziennie gubimy nasz naskórek, który znajduje się zarówno w pościeli, jak i na ręcznikach. Prześcieradło to także miejsce, w którym jest ich całkiem sporo, gdyż w łóżku spędzamy średnio 6 godzin na dzień. Niestety martwe resztki skóry to pożywka dla roztoczy, które licznie gromadzą się właśnie na wymienionych rzeczach i przyczyniają się do alergii.
Roztocza kurzu domowego – co to jest?
Roztocza kurzu domowego to niewielkie pajęczaki, które mają maksymalnie 0,5 mm długości. Żywią się przede wszystkim materią organiczną licznie występującą w każdym pomieszczeniu. Materia organiczna to przede wszystkim ludzki naskórek składający się zarówno z węglowodanów, jak i białek. Dochodzi do tego pleśń i mamy już idealną pożywkę dla roztoczy. Prześcieradło, ręcznik, dywan – wszędzie tego pełno. Roztocza rozmnażają się intensywnie w temperaturze od 20 do 30 stopni, czyli w warunkach, jakie panują w większości domów. Warto wiedzieć, jak z nimi walczyć.
Co zrobić, żeby usunąć roztocza?
Roztocza istnieją od zawsze, czyli powstały razem z ludzkim gatunkiem i nie jesteśmy w stanie ich z naszych domów całkowicie usunąć. Jednak można ograniczyć ich ilość. W tym celu wymaga się regularnego sprzątania, gdyż to jedyny sposób, żeby pozbyć się jak największej ilości nieproszonych lokatorów. Nasze łóżko to miejsce, gdzie można znaleźć najwięcej roztoczy, dlatego prześcieradło i pościele muszą być regularnie zmieniane. Jednak nie można zapominać także o materacach, które stanowią główne siedlisko szkodników.
Prześcieradło prane w temperaturze 60 stopni szybko stanie się wolne od roztoczy. Pościel powinna być prana raz na tydzień, a materac regularnie odkurzany. Im mniej będzie roztoczy w łóżku, tym lepiej będziemy sypiać. Warto wybrać też płyn czyszcząco-dezynfekujący. Produkt wykazuje działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze i można go stosować na różnych powierzchniach. Można nim czyścić zarówno podłogi, jak i meble, a nawet kuchnię.
Aby w domu było jak najmniej roztoczy, należy przede wszystkim usunąć dywany, gdyż stanowią one ich zbiorowisko. Kolejnym krokiem jest częste odurzanie materacy, regularna zmiana pościeli, trzepanie koców i narzut wraz z intensywnym wietrzeniem, pranie firanek minimum raz na dwa tygodnie i usunięcie z domu wszystkich wentylatorów. Schludne, czyste pomieszczenia, w których jest stosunkowo mało gadżetów i dodatków, nie sprzyja rozwojowi roztoczy.
Dom czy mieszkanie trzeba regularnie odkurzać, wszystkie przedmioty przecierać mokrą ściereczką, a do tego regularnie myć podłogi na mokro. Wysoki poziom higieny w domu pozwala znacznie ograniczyć ilość roztoczy.