Jak dbać o skórę zimą?

Jak dbać o skórę zimą?

Zima to jedna z najbardziej wymagających pór roku dla skóry. Wpływa bardzo negatywnie na jej kondycję – wysuszą ją, pozostawia swędzącą i podrażnioną. Powoduje także skłonność do zaczerwieniania i pękania. Odpowiednie okrycie wierzchnie czy koc bawełniany to niewystarczające sposoby na ochronę skóry zimą. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, a skóra pozostanie nawilżona i elastyczna.

Odpowiednie kosmetyki to podstawa

Podstawą zimowej pielęgnacji powinny być kosmetyki na bazie oleju. Tłusty balsam pozwoli uszczelnić skórę, tworząc na niej swego rodzaju warstwę ochronną. Dodatkowo kosmetyki na bazie oleju, w porównaniu do tych na bazie wody, zdecydowanie bardziej nawilżają skórę. Podczas codziennej pielęgnacji warto pamiętać o używaniu kremów przeciwsłonecznych. Niska temperatura, nie wyklucza szkodliwego działania promieni UV. Wręcz przeciwnie – zimą promienie słoneczne odbijają się od śniegu i padają na twarz pod wieloma kątami, dlatego tak ważne jest używanie kremu z filtrem. Jeśli na zewnątrz jest bardzo niska temperatura, to po powrocie do domu najczęściej łapiemy koc bawełniany i pijemy ciepłą herbatę, żeby się ogrzać. Z reguły marzeniem staje się wówczas gorąca kąpiel i prysznic. Należy pamiętać, że wysoka temperatura wody, w połączeniu z mydłem może przynosić bardzo negatywne skutki i przyczyniać się do dodatkowego wysuszania. Warto także rozważyć zmianę dotychczasowego płynu do kąpieli, na taki, który w swoim składzie nie ma kwasu glikolowego lub salicylowego.

Zwróć uwagę na dietę

Jednak właściwa pielęgnacja to nie wszystko. Bardzo ważne jest także nawodnienie organizmu. Jeśli masz trudności z piciem odpowiedniej ilości wody każdego dnia, staraj się wyrobić sobie ten nawyk, chociażby dzięki specjalnym aplikacją przypominającym o piciu wody – skóra z pewnością Ci podziękuje. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na odpowiednią ilość tłuszczów Omega 3 i Omega 6. Ich brak może objawiać się szczególnie suchą skórą dłoni. Pomocne może okazać się wprowadzenie do diety takich produktów jak olej rybi, lniany, oliwa z oliwek czy orzechy włoskie. Nieocenioną pomocą dla skóry są także warzywa, zwłaszcza te pomarańczowe oraz żółte. Marchewka czy dynia to produkty bogate nie tylko w przeciwutleniacze, ale także w beta-karoten, który jest doskonałym wsparciem dla skóry.

Inne z tej kategorii: