Usuwanie zębów dotyczy nie tylko ludzi, którzy zaniedbają ich higienę czy przeoczą poważne uszczerbki, gdzie szybko zadomowią się bakterie. Często niezbędny jest też zabieg ekstrakcji tych, które pojawiają się o wiele później, czyli tak zwanych „mądrości”.
Wykonywany najczęściej po to, aby móc założyć aparat ortodontyczny, jednak również, gdy zęby nie wyżynają się prawidłowo i dochodzi do komplikacji, bólu czy przesunięć widocznego już uzębienia.
Kiedy już postanowimy je wykonać, jak przygotować się do ekstrakcji ósemek? Na początku lekarz na pewno wypisze nam skierowanie na zrobienie zdjęcia rentgenowskiego szczęki, aby później chirurg mógł dokładnie ocenić, w jaki sposób postąpi, ocenić przebieg korzeni zęba itp. Przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz palenia papierosów (tak samo również po jego wykonaniu) oraz zjeść odpowiedni posiłek, ponieważ przez kilka lub kilkanaście godzin po zabiegu należy uważać na szwy i unikać przeżuwania ich okolicą.
Po usunięciu zęba najlepiej jest poczekać chwilę w poczekalni, by upewnić się, że nie zasłabniemy czy nie wydarzą się niepożądane reakcje. Nie jest to skomplikowane, a warto tego przestrzegać, by ułatwić życie sobie i osobom, które zajmują się naszym zdrowiem.