Wanny dla niepełnosprawnych - co warto wiedzieć?

Wanny dla niepełnosprawnych - co warto wiedzieć?

Kąpiel osoby niepełnosprawnej lub starszej jest często nie lada wyzwaniem. Przy wyborze odpowiedniego sposobu należy się kierować przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem, zarówno podopiecznego, jak i opiekuna. Co musisz wiedzieć, decydując się na kąpiel osoby niepełnosprawnej w wannie?

Wanny dla niepełnosprawnych może być dobrym rozwiązaniem

Kiedy do domu trafia osoba z dysfunkcjami stajemy przed problemem odpowiedniego przystosowania do niej wszystkich pomieszczeń. Szczególnie dużo adaptacji wymagać może łazienka. Rodziny często decydują się na całkowity remont, by zamiast wanny był dostęp do prysznica. To rozwiązanie rzeczywiście jest bardzo wygodne, bo zapewnia możliwość kąpieli na wózku, zmniejsza niebezpieczeństwo upadku, a także ułatwia samą czynność czyszczenia. Odpowiednio przystosowana wanna może być jednak równie dobrym, a czasem nawet lepszym rozwiązaniem. Przemyślana konstrukcja wanny i dobrane akcesoria mogą zapewnić bezpieczeństwo i samodzielność osoby niepełnosprawnej podczas kąpieli, a to z kolei wpłynie korzystnie na jej psychikę i poczucie samostanowienia.

Wymiary wanny dla osoby niepełnosprawnej

Wanny dla niepełnosprawnych musi mieć określone wymiary, by osoba z ograniczeniami ruchowymi mogła z niej swobodnie i bezpiecznie korzystać. Pierwszy wymóg dotyczy głębokości wanny, bo oczywiście im ta będzie większa, tym trudniej będzie do niej wejść, a po kąpieli wyjść. Najodpowiedniejsze będą wanny, których wysokość na zewnątrz nie przekracza 50 cm, ale prawda jest taka, że i to może być za dużo. Osobom, które mają problem z unoszeniem nóg w górę, zaleca się stosowanie różnego typu schodków i podestów, które ułatwiają transfer z i do wanny. Kolejnym ważnym wymiarem jest szerokość wanny. By swobodnie w niej manewrować i móc się np. wygodnie oprzeć na jej brzegach, żeby podnieść się do góry, wanna powinna mieć przynajmniej 80 cm.

Zapewnij stabilność podczas kąpieli

Bezpieczeństwo podczas kąpieli jest priorytetem. Z tego powodu wanny dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w kilka elementów, które pomogą złapać równowagę, lub zabezpieczą przed jej utratą. Dno wanny warto pokryć antypoślizgową powłoką, która zminimalizuje ryzyko upadku. Przyda się też siedzisko, które można wstawić do wanny, zamontować na stałe do ściany, lub przy okazji remontu zakupić wannę ze specjalnym wytłoczeniem. Na ścianie obok wanny powinny być zamontowane poręczę, które ułatwią zmianę pozycji, a także będą stanowiły punkt zaczepienia w razie zachwiania równowagi.

Inne z tej kategorii: