Pękająca skóra na dłoniach. Przyczyny są niejednoznaczne

Pękająca skóra na dłoniach. Przyczyny są niejednoznaczne

Pękanie skóry na dłoniach nie musi być jedynie skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, czy działania czynników atmosferycznych. Nierzadko objawy te świadczą o przewlekłej chorobie, którą niełatwo się leczy, a niekiedy trzeba nauczyć się z nią żyć.

Sucha, pękająca skóra na dłoniach objawem choroby.

Skóra na dłoniach pęka najczęściej na zgięciach, opuszkach palców, między palcami, wokół paznokci lub nawet na całych dłoniach. Niestety nie zawsze jest to problem natury estetycznej, ale może mieć podłoże chorobowe. Objawy suchej i pękającej skóry na dłoniach nierzadko świadczą o atopowym zapaleniu skóry, grzybicy lub cukrzycy. Czasem winne są hormony np. niedoczynność tarczycy lub alergia na kurz, roztocza lub metale np. nikiel. Kiedy skóra nieustannie się łuszczy, pęka, piecze, a w dodatku pojawiają się owrzodzenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej konieczne będzie specjalistyczne leczenie. W przypadku choroby nawet odpowiednia pielęgnacja mająca na celu zregenerowanie oraz nawilżenie naskórka, niestety nie przyniesie zadowalającego efektu, a może nawet pogorszyć stan skóry.

Pękanie skóry dłoni efektem częstego mycia i dezynfekcji rąk.

Dla niektórych nawet bardzo częste mycie rąk, przy użyciu silnych detergentów nie przynosi negatywnych skutków dla skóry dłoni. Jednak jest to częsty problem szczególnie u osób, które wykonują pracę wymagającą ciągłego mycia rąk lub dezynfekcji. Tą grupą zawodową są np. pielęgniarki, lekarze, kosmetyczki, czy masażyści. Nie wolno lekceważyć tego problemu, ponieważ brak pielęgnacji przesuszonych, pękających dłoni może doprowadzić do zapalenia skóry, a wtedy pomoże jedynie specjalistyczne leczenie. Dokładne mycie rąk oraz używanie płynów dezynfekujących naskórek jest obowiązkowe, szczególnie przy bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Przy niektórych zabiegach na dłoniach można, a nawet trzeba zakładać rękawice, jednak to nie zwalnia z mycia rąk.

Rękawice ochronne i intensywne nawilżanie dłoni to konieczność, by pozbyć się problemu.

Bardzo drażniąco na skórę działają środki czyszczące, dlatego podczas codziennego sprzątania, mycia naczyń i wszystkich czynnościach, które wymagają moczenia rąk w wodzie, warto mieć na dłoniach rękawice ochronne. Dzięki nim można uniknąć kontaktu silnych detergentów ze skórą, a dłonie będą miały szanse na regenerację.

Odpowiednia regeneracja i nawilżanie dłoni nie może odbyć się bez kremów z witaminą A, aloesu, mocznika lub pantenolu. Warto również stosować zabiegi parafinowe na dłonie lub maski przygotowywane samodzielnie. Wystarczy zmieszać 3 łyżki ciepłej oliwy i żółtko. Taką maską należy posmarować dłonie i przykryć je folią na 20 minut. Warto zastosować również siemię lniane, które zawiera śluzy roślinne i olej, które przyspieszają gojenie się drobnych ran na skórze, a także zatrzymują wilgoć w głębi skóry. Należy zagotować 2 łyżki siemienia lnianego z wodą, wystudzić wywar, a następnie zamoczyć w nim dłonie na 15-20 minut. Zaleca się nawilżać skórę także od wewnątrz- pijąc duże ilości wody niegazowanej.

Inne z tej kategorii: